Gündem Haberleri

  'Hızlı tren' ihalesi

  Hürriyet Haber
  13.01.2002 - 14:32 | Son Güncelleme:

  Demiryolları Limanlar ve Havameydanları İşletmesi (DLH) Genel Müdürlüğü tarafından programa alınan, Ankara-İstanbul mevcut demiryolu hattının modenizasyonu projesinde ihale süreci başladı.

  ``Hızlı tren`` olarak nitelendirilen ve Ankara-İstanbul demiryolunun modernize edilerek ulaşım süresini yaklaşık 4.5 saate indirecek olan projeye, Belçika dahil Avrupa`dan çok sayıda firma ile Çin devlet kuruluşlarının talip olduğu öğrenildi.

  DLH Genel Müdürlüğü tarafından geçen hafta içinde açılan uluslararası ihaleye, çok sayıda yabancı firmanın önseçim başvurusuda bulunduğu ve sistemin yapımına teklif vermeye hak kazanan firmaların daha sonra belirleneceği bildirildi.
     
  FİRMA SEÇİMİ
     
  Önseçim değerlendirmelerinin tamamlanmasının ardından, DLH Genel Müdürlüğü tarafından mevcut demiryolu hattının modernizasyonu için uygun görülen firmalara yeterlilik verilerek teklifleri istenecek.

  Yaklaşık 1.5 milyar dolara mal olması planlanan demiryolu modernizasyonu ise 3 aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

  Yaklaşık 500 kilometre uzunluğundaki modernizasyon kapsamında elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesislerinin yenilenmesi ve bazı güzergahlarda da inşaat çalışmaları yeralıyor.

  Toplam 5 yılda tamamlanması öngörülen sistemin yapımı için gerekli finansman ise firma kredili olarak karşılanacak. Mevcut projeye İspanya tarafından verilen düşük faizli bir kredi halen TBMM'nin onayını bekliyor. Kredinin süresi ise Mart 2002'de doluyor. Kredinin alınabilmesi için Meclis'ten iki aya kadar karar çıkması gerekiyor.

  Hızlı şehirlerarası trenler Japonya ve ABD'nin nüfus yoğunluğunun fazla olduğu tüm bölgelerini kapsıyor. Avrupa ülkeleri başkentleri bir birine bağlayan hızlı tren sistemlerini devreye soktu. İsviçre, 1994 yılında Alp dağlarından geçen demiryolu hattının bitirilmesi ile buradaki kamyon trafiğini 2004 yılından itibaren tamamen yasaklamayı tasarlamaktadır. Türkiye'nin ise sahip olduğu toplam araç sayısı Almanya'nın toplam araç sayısının 1/5'i olmasına karşın, tüm Avrupa'nın 5 katı kamyon sayısına sahip olması ulaşımda sorunlara neden oluyor. Ankara-İstanbul hızlı tren 25 yıldır gündemde ancak projenin parçası olan Ayaş tüneli 25 yıldır bitirilmedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı