Gündem Haberleri

  Hızlı tren hattının kablolarını çaldılar

  A.A
  15.05.2010 - 10:14 | Son Güncelleme:

  Konya'da, hızlı tren hattı ile farklı illerde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının inşaat alanlarından bakır kabloları çaldıkları iddia edilen 6 kişi gözaltına alındı.

  Konya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, 6 Martta merkez Selçuklu ilçesi Aşağıpınarbaşı Mahallesi'nde yapımı devam eden hızlı tren hattında 4 kilometrelik güzergahta bulunan direklerden çok miktarda seyir teli ve bağlantı aparatlarının çalınması üzerine soruşturma başlattı.
  Yapılan çalışmada, maddi değeri yüksek olan bakır tellerin hepsinin Konya'da eritilemeyeceğini düşünen ekipler, birçok ilde şüphelilerin izini sürdü.
  Yapılan araştırma sonucunda tellerin Ankara'da hurdacılık yapan Ferhat K. (39) ile Aksaray'da Aşır A'ya (50) satıldığı tespit edildi.

  Polisteki ifadelerinin ardından “hırsızlık malı satın almaktan” haklarında işlem yapıldıktan sonra serbest bırakılan Ferhat K. ve Aşır A'nın verdiği bilgiler doğrultusunda şüphelilerin eşkalleri belirlendi. Polisin takip ettiği şüphelilerden Tarık Ü. (35), Tekin D. (39) ve Mehmet A. (39), “son istasyon” adı verilen operasyonla Seydişehir ilçesindeki TOKİ inşaatında maddi değeri yüksek yeraltı kablolarını çalmak isterken suç üstü yakalandı.
  Daha sonra, operasyon kapsamında Cengiz B. (44) ve Nesih A. (44) Ankara'da, Metin A. (37) da Antalya'da gözaltına alındı.

  40 BİN VOLTLUK ELEKTRİĞE ÖZEL ELDİVEN

  Çeşitli illerdeki 8 kamu kurum ve kuruluşlarının inşaat alanlarından yer altı enerji kabloları, enerji nakil kablosu, elektrik kablosu ile alçak gerilim kablosu çaldıkları öne sürülen zanlıların teknik takibe takılmamak için bakır kablolara aralarında “kırmızı” şifresi verdikleri belirlendi. Yapılan aramalarda, suçta kullanılan 3 minibüs, yüksek gerilim hatlarındaki 40 bin voltluk elektriğe dayanaklı 3 çift özel eldiven, ile hırsızlıkta kullanılan çok sayıda malzemeye el konuldu.
  Zanlıların, suç örgütü kurduktan sonra aldıkları araçlarla Türkiye'deki yapımı devam eden inşaat alanlarını araştırarak kablo hırsızlığına karıştıkları ileri sürüldü.
  Zanlılardan Mehmet A. ve Tekin D'nin bir suçtan dolayı arandıkları için yıllardır sahte kimlik kullandıkları ortaya çıktı.


  Polisteki işlemleri tamamlanan 6 zanlı, Konya Numune Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi. Zanlılar daha sonra “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “kamu kurum ve kuruluşlarında kablo hırsızlığı yapmak” suçlarından adliyeye sevk edildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı