GeriGündem Hızlandırılmış uyum paketi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hızlandırılmış uyum paketi

Hızlandırılmış uyum paketi

Referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğine uyum için 16 kanundaki 132 maddede düzenlemeye gidiliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın imzasıyla dün Başbakanlığa gönderilen taslağın 22 Haziran’da tatile girecek olan TBMM kapanmadan yasalaşması bekleniyor.

16 Nisan’daki referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğine uyum kapsamında 16 kanundaki 132 maddede düzenlemeye gidiliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın imzasıyla dün Başbakanlığa gönderilen taslağın önümüzdeki pazartesi Bakanlar Kurulu’nda görüşülüp son şekli verildikten sonra TBMM’ye sevk edilmesi bekleniyor. Tasarının 22 Haziran’da tatile girecek olan TBMM kapanmadan yaşalaşması planlanıyor. Taslaktaki düzenlemeler satırbaşları ile şöyle:

ASKERİ YARGI TARİH OLUYOR
Askeri mahkemelerin kaldırılması nedeniyle asker kişilerin işledikleri suçlarla ilgili sivil mahkemelerde yargılanması düzenleniyor. “Askeri suçların soruşturması ve kovuşturmasında 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uygulanır” düzenlemesi getiriliyor. Böylece, askeri suçların da soruşturma ve davaları CMK kapsamında görülecek. Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu, Askeri Hâkimler Kanunu, Askeri Yargıtay Kanunu ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanunu yürürlükten kaldırılıyor.

Askeri suçlara ilişkin dava ve işlere bakmak üzere, askeri birliklerin konuşlu oldukları yer, coğrafi durum ile iş yoğunluğu göz önüne alınmak suretiyle belirlenen il merkezi ve ilçelerde, Milli Savunma Bakanlığı ile HSK’nın görüşü alınarak Adalet Bakanlığı’nca asliye veya ağır ceza kurulabilecek.

HSK’nın gerek gördüğü yerlerde sadece askeri suçlarla görevli ağır cezalar oluşturulabilecek.

Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun’da yapılan değişiklikle Yüce Divan sıfatıyla AYM’de yargılanacaklar arasına cumhurbaşkanı yardımcıları da dahil ediliyor.

HSK'DA DEĞİŞİM
Anayasa değişikliği ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) adı, üye ve daire sayısı değiştirilmişti. Hâkimler ve Savcılar Kanunu’ndaki ‘yüksek’ ifadeleri kanun metninden çıkartılıyor. “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu”nun adı ‘Hâkimler ve Savcılar Kurulu Kanunu’ olarak değiştiriliyor. 3 daireden 2 daireye indirilen HSK dairelerinin yetkileri de yeniden düzenleniyor. HSYK’nın kaldırılan 3. Dairesi’nin “Soruşturma ve inceleme izni verme” görevi 1. Daire’ye aktarıldı. Mesleğe kabulleri ise 2. Daire görüşecek. HSK üyelerini seçimine ilişkin düzenleme de Anayasa’ya uyumlu hale getiriliyor. HSK Genel Kurulu önceki gün uyum yasası çıkarılmadan toplanıp başkanlarını seçti ve işbölümünü de yaptı.


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle