Gündem Haberleri

  Hizbullah'ın arşivi poliste

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güneydoğu'da son yıllarda işlediği birçok faili meçhul cinayetlerle adını duyuran kökdendinci Hizbullah örgütüne yönelik operasyonlar sürüyor. Örgütün Mardin'deki merkezinde ele geçen 7 bilgisayar harddiskinden 2'si bozuk çıkarken, diğerleri Ankara'da çözüldü.

  ÖRGÜT BATI’YA TAŞINMIŞ

  Disklerin çözülmesiyle 7 bin Hizbullahçının Konya başta olmak üzere İstanbul, Bursa ve İzmir'e göç ettikleri öğrenildi.

  Hizbullahın bütün bilgilerinin saklandığı harddiskler çözüldükçe örgütün bağlantıları, gelir kaynakları ve ilişkide oldukları kişilerin adı birbir ortaya çıkıyor. Son 6 ayda yakalanan 474 Hizbullahçıdan 100'ü çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklandı.

  İMAMLARA TEHDİT

  Hizbullahçılar, polisin baskınlarıyla adım atamaz hale gelirken, yeni camilerde yuvalanmak için imamları tehdit ettiği belirlendi. İmamları tehdit eden 16 Hizbullahçı son dönemde yakalandı. Yetkililer, Hizbullah'ın inançlı vatandaşlara çok iyi tanıtılması gerektiğini belirterek, ‘‘Sadece polisiye tedbirlerle sorunlar çözülmez. En azından cuma hutbelerinde bile Hizbullah'ın vatandaşlara tanıtılması ve gerçek yüzünün ortaya çıkarılması gerekir’’ dediler.

  Örgüt arşivinin ele geçirilmesiyle büyük oranda çözülen Hizbullah örgütü, deşifre olan mensuplarını saklarken, örgütün liderinin de Türkiye'de olduğu tahmin ediliyor. Yakalanan örgüt üyeleri sorgulamalarında örgüt lideri Hüseyin Velioğlu ve ikinci adamı Edip Gümüş'ün Türkiye'de saklandıklarını söyledi. Örgüt içinde, son 2 yıldır birçok militanın ajan suçlamasıyla infaz edildiği de ortaya çıktı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı