Gündem Haberleri

  Hizbullahçılara anayasal düzeni ortadan kaldırma girişimi cezası

  DHA
  29.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi terör örgütü Hizbullah üyesi oldukları, Adana ve Batman’da 1993-2001 yılları arasında 32 kişinin öldürülmesi ve çok sayıda kişinin yaralanması eylemini gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan 8 sanıkla ilgili kararını dünkü duruşmada verdi.

  Buna göre sanıklardan Mithat Yılmaz’a ’Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın tamamını veya bir kısmını ortadan kaldırma girişimi’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis verilirken, Mehmet Salih Şimşek ve Mehmet Ali Çelik’e aynı suçtan ömür boyu hapis cezası verildi. Tutuksuz yargılanan sanıklar Aydın Akgün ve Murat Demir de aynı suçtan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile cezalandırıldı ancak dosyanın aydınlatılmasına yardımcı oldukları gerekçesiyle cezaları 14 yıla düşürüldü. Sanık Demir, tutuklulukta geçirdiği süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi. ’Terör örgütü üyesi olma’ suçundan yargılanan diğer sanıklar Bayram İnançlı ve Adnan Salman 7.5’ar yıl, Resul Güngör de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Gerekçeli kararda, PKK ve Hizbullah arasındaki yoğun çatışmalarda öğretmen, gazeteci, milletvekili, doktor ve cami imamının da bulunduğu yüzlerce kişinin öldürüldüğü ve kaçırıldığı için akıbetlerinin tespit edilemediğine yer verildi.

  Hizb-ut Tahrir’e 25 tutuklama

  DİYARBAKIR’da, Hizb-ut Tahrir terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 12 kişiden 7’si tutuklandı. Tutuklananlardan ikisinin örgütün Türkiye sorumlusu olduğu ileri sürüldü. Hizb-ut Tahrir operasyonunda Şanlıurfa’da 3, Van’da 4, Adana’da 5 ve Aksaray’da 6 kişi yasadışı örgüt üyeliğinden tutuklandı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı