GeriGündem Hizbullah'a göre Ladin ‘İslam kahramanı’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hizbullah'a göre Ladin ‘İslam kahramanı’

Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ı geçen yıllarda İzmir-Efes'i gezerken uzaktan kumandalı bomba ile öldürmeyi planladığı ortaya çıkan Hizbullah'ın, 11 Eylül'den sonra da Türkiye'deki Amerikan ve İsrail vatandaşlarına yönelik çok sayıda suikast hazırlığı içinde olduğu belirlendi.

Alınan önlemler sonucu Hizbullah, suikast planlarını gerçekleştiremedi, terör örgütünün ABD'deki ‘11 Eylül eylemlerini’ kendisine rehber edindiği tespit edildi. Korkunç saldırıları ‘‘Bütün Müslümanların ufkunu açan, geleceğe ışık tutan bir eylem’’ olarak niteleyen Hizbullah, radikal dinci kesimlerde yeniden sempati ve destek kazanmak için İsrail ve ABD vatandaşlarını hedef alan bir dizi suikast planı hazırladı.

Hürriyet'in ele geçirdiği Hizbullah raporuna göre, örgüt özellikle İstanbul ve İzmir'de yaşayan İsrail ve ABD vatandaşlarına karşı eylem planı hazırladı. Ancak güvenlik birimleri, suikastları önledi. Ele geçirilen suikast planlarında, ‘11 Eylül saldırıları’nın ‘Şeriat fedaileri’ tarafından gerçekleştirildiği ve Usame Bin Ladin'in de ‘İslam kahramanı’ olarak nitelenmesi dikkat çekti.

Ele geçirilen planlardan yola çıkılarak hazırlanan Hizbullah raporunda şunlar yer aldı:

İzmir'de oturan ABD vatandaşları hakkında toplanan istihbarat, rapor halinde lider kadroya iletildi.

İzmir'de Türk-Amerikan Derneği hakkında çalışmalar yapıldı.

İstanbul'da İsrail ve ABD'li kişi ve kuruluşlara karşı bombalı eylemler planlandı.

İstanbul'da yaşayan ABD'li gazeteciler tespit edildi. Bu kişiler hakkındaki bilgiler rapor halinde örgüte iletildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle