Gündem Haberleri

  Hizbullah sanıkları `araç yok' diye duruşmaya getirilmedi

  Hürriyet Haber
  12.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü Hizbullah'ın tutuklu sanıkları İstanbul DGM'deki davanın duruşmasına personel ve araç yetersizliği nedeniyle getirilemedi. Sanıklar adam kaçırma ve cinayetten yargılanıyor.

  İstanbul 5 No'lu DGM'deki duruşmaya, Eskişehir Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mehmet Emin Ekici, Ali Atım, Mehmet Kanlıbıçak ve Mehmet Cemil Eres ile gıyabi tutuklu sanık Abit Taşan'ın personel ve araç yetersizliği nedeniyle Eskişehir Cezaevi'nden getirilemediği açıklandı. Sanıkların tututluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

  İddianamede, Beykoz'da 12 Ocak 2000 tarihinde Hüseyin Velioğlu'nun ölü ele geçirildiği operasyonlar sonrasında yakalanan Mehmet Emin Ekici'nin itirafları sonucu, diğer sanıkların da gözaltına alındığı belirtiliyor. Ekici'nin örgüt adına Tarsus, Adana ve Mersin'de 21, İstanbul'da da 12 adam öldürme ve kaçırma olayına karıştığı ifade edilen iddianamede, Mehmet Cemil Eres ile Abit Taşan'ın, adam kaçırma ve öldürme eylemlerine yardım ettikleri, Ali Atım ve Mehmet Kanlıbıçak'ın da kuryelik yaptığı kaydediliyor. Sanıklardan Mehmet Emin Ekici, Mehmet Cemil Eres ve Abit Taşan'ın, ``TürkiyeCumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye teşebbüs etmek''ten idam cezasına çarptırılmaları isteniyor.

  Ali Atım ve Mehmet Kanlıbıçak'ın da ``Yasadışı örgüt üyesi olmak'' suçundan 15 ile 22.5'ar yıl arasında ağır hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı