Gündem Haberleri

  Hizbullah kaynıyor

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah'ın ‘‘ilim’’ grubuna yönelik operasyonlar, birbirleriyle kanlı-bıçaklı olan ‘‘menzil’’ grubunu da sevindirdi. Menzilciler, fırsatı değerlendirerek ilimcileri kendi gruplarına çekmeye çalışıyor.

  VAHŞETİ ile Türkiye'yi ayağa kaldıran irticai ve bölücü terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyonlara örgüt içinden de ilginç tepkiler geliyor.

  İstihbarat birimlerine ulaşan bilgilere göre, birbirine karşı kanlı mücadeleler veren örgüt içi gruplardan ‘Menzil grubu’, ‘İlim grubu’na yönelik operasyonları ‘‘memnuniyetle’’ karşılıyor. Hizbullah'ın kanlı eylemlerine imza atan ‘‘İlim’’ koluna yönelik olarak operasyonlar, ‘‘Menzil’’ grubu tarafından yakından izleniyor.

  İstihbarat birimleri tarafından elde edilen bilgilere göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde birçok mensubu ‘‘İlim’’ciler tarafından öldürülen ‘‘Menzil’’ciler, ‘‘İlimciler, bizim birçok adamımızı yok yere şehit etti. Müslüman kanı akıttı. Başlarına gelen Allah'ın yaptıklarına karşılık olarak verdiği cezadır’’ yorumunu seslendiriyor.

  Ayrıca, liderleri Zekeriya Ay'ın gruptan ayrılmasından sonra yönetim boşluğuna giren ‘‘Menzil’’ grubunun, ‘‘Hüseyin Velioğlu'nun ölmesi bizim için toparlanma fırsatı olabilir. İlimdeki arkadaşları yanımıza çekebiliriz. Bu nedenle de İlimdekilere başsağlığı ve geçmiş olsun dilemeliyiz. Arkadaşlarımız İlimi kınayan konuşmalardan özellikle kaçınmalıdır’’ değerlendirmeleri yapıldığı da belirlendi.

  ‘‘Menzil’’ grubu, Hüseyin Velioğlu'nun öldürülmesi ve ‘‘İlim’’ grubuna yönelik olarak düzenlenen başarılı operasyonlar sonucunda strateji değişikliğine de gitti. İstihbarat birimleri, ‘‘Menzil’’ grubunun son operasyonlardan sonra faaliyetlerini legal alana çekme hazırlığına giriştiklerini de saptadı.

  ANKARA

  Devlet onları

  onlar devleti

  kullandı

  Yeni Asya Gazetesi sahibi, Nur Cemaati Lideri Mehmet Kutlular, devletin, Susurluk sonrası ortaya çıkan ilişkilerde görüldüğü gibi, Hizbullah örgütünü kullanmış olabileceğini öne sürdü. Kutlular, ‘‘Devlet oturup kendisi organize etmiştir demiyoruz. Ama devletin kullandığı bu kişiler daha sonra devleti kullanmış olabilir. Devlet bu meselenin üzerine kararlılıkla gitmeli. Kendi bünyesi içinde böyle meseleler varsa, kökünü kazımalıdır’’ dedi.

  Oğlumu da

  öldürdüler

  Cenazeye partili bir grupla katılan HADEP Parti Meclisi Üyesi İshak Tepe, oğlu Ferhat Tepe'nin Hizbullah tarafından kaçırılarak öldürüldüğünü ve 13 gün sonra cesedinin Hazar Denizi'nde bulunduğunu söyledi.

  Oğlunu kaçırıp öldürenlerin isimlerini bile belirlediklerini ve dönemin Adalet Bakanı Mehmet Moğultay'a ilettiklerini belirten Tepe, ‘‘Ancak hiçbir işlem yapılmadı. Daha buna birçok örnek verebilirim. Elimizde, halk tarafından yakalanıp polise teslim edilen faillerin kaybolduğuna ilişkin bilgiler var’’ dedi. Tepe, Hizbullah tarafından 3 bin kişinin katledildiğini savundu.

  Gazete ilanı:

  Nur talebesi

  hunharca

  katledildi

  Zaman Gazetesi'nde, İzzetin Yıldırım'ın cenazesi nedeniyle, Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı'nın büyük bir ilanı yayımlandı. 'İnna lillahi ve inna ileyhi raciun' başlıklı ilanda, hayatını insanlığa hizmete adamış ve binlerce gencin İslam'ın güzellikleriyle tanışmasına vesile olan Risale-i Nur talebesi İzzettin Yıldırım'ın, 29 Aralık 1999 tarihinde kaçırıldıktan sonra, hunharca katledildiği belirtildi. İlanın 'Kamuoyuna duyuru' bölümünde ise olayın bir an önce aydınlatılması gerektiği belirtilerek, şöyle denildi:

  ‘‘Yapanlar, yaptıranlar ve planlayanlar, hangi maslahat, çıkar veya hesapla hareket ediyor olurlarsa olsunlar, adalet önünde hesap vermelidirler. Karanlık emelleri için kontroldışı güçleri peydahlayanların bu ülke insanına sadece zarar verdiği artık anlaşılmalıdır. Bugüne kadar yasal ve meşru zeminde faaliyet gösteren, her türlü ülke sorununun çözümünü demokratik zeminde gören vakfımız, bundan sonra da bu çizgiyi sürdürecektir. Vakfımızı başka bir mecraya sürükleme niyetinde olanların oyunlarına alet olunmayacaktır. Üyelerinin birlik ve dayanışmasıyla ülke insanımıza hizmet eden vakfımız, halkımızın da teveccühüyle, tek bir ruh olarak, hizmetlerini aynı samimiyetle sürdürecektir.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı