Gündem Haberleri

  Hizbullah’ın şifreleri çözüldü

  Hürriyet Haber
  22.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun 17 Ocak 2000 tarihinde öldürüldüğü Beykoz operasyonu sırasında örgüt üyelerinin tahrip ettiği bilgisayar hard disklerinin ABD’de yapılan çözümleri, PKK-Hizbullah ve Milli İstihbarat Teşkilatı arasında iç içe geçmiş ilişkileri ortaya çıkardı.

  24 bilgisayar hard diskinin FBI tarafından yapılan dökümlerinde, mezar evde cesetleri bulunan İbrahim Sarıaltun ve Nezir Aslan’ın Hizbullah tarafından öldürülmeden önce yapılan sorgusunun kayıtları da bulundu. NTV tarafından yayınlanan kayıtlarda, sorgulanan Nezir Aslan, PKK içinde Hizbullah yanlısı fikirleri yaymak için faaliyet gösterirken, MİT adına çalışan İbrahim Sarıaltun’a da taşeronluk yaptığını anlatıyor. Hizbullah’ın sorguladığı Nezir Aslan, şu bilgileri veriyor: "Adım Nezir Aslan. MİT’teki kod adım Melle. İrtibatlı olduğum kişiler İbrahim Sarıaltun ve A.H.Ç. 1988 yılında İstanbul’da arkadaşlarım vasıtasıyla İbrahim Sarıaltun ile tanıştım. Bana çok yardımcı oldu. Onun Kürt İslam düşüncesi bana çok tesir etmişti. Bu düşünceyi yaygınlaştırmak ve bu uğurda çalışmak için onun teşvikiyle Almanya’ya gittim. PKK’ların içinde Dindarlar Grubu diye bir örgütlenme çalışması yaptık. Ancak pek başarılı olamadık. 1991’de Almanya’da yanıma gelen İbrahim, kendisinin MİT’le çalıştığını söyledi ve gizli olarak kendisiyle çalışmamı teklif etti. Avrupa’nın çeşitli kentlerinde çalıştım. 1998 yılına kadar Hizbullah içinde görev almaya çalıştım. Bu tarihten itibaren ders görevi verilmeye başlandı. İbrahim ile telefonlaşıyordum. En çok Avrupa ile Türkiye arasında gidip gelen kişileri soruyordu. Hollanda’dayken aradı. Karlsruhe’de buluştuk. Avrupa’da görevli olan militanların listesini İbrahim’e verdim."

  AYNI EVE GÖMÜLDÜLER

  Almanya’da işçi olarak çalışan kayınpederi Yusuf Akdeniz ile birlikte 4 Mart 1999 tarihinde kaçırılan Nezir Aslan’ın cesedi, 17 Ocak 2000’deki operasyonun ardından, Kartal’daki mezarevde çıktı. Kendisinden birkaç ay önce kaçırılan, hesabına çalıştığı İbrahim Sarıaltun’un cesedi de aynı evde gömülü olarak bulunmuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı