Gündem Haberleri

  Hız rekorunun tarihi

  Hürriyet Haber
  21.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotu ve Oxford mezunu Andy Green geçtiğimiz hafta, karada ses hızını aşan ilk insan olarak tarihe geçti. Rekorun ardından 35 yaşındaki pilot Andy Green'in tepkisi şöyle oldu.‘‘Özel bir şey hissetmedim. Aynı jet kullanmak gibi bir his. Gayet iyiydi...’’

  Andy Green, belki hıza olan alışkanlığıyla bu kadar rahat konuşuyordu ama rekorun kendisi, çok uzun bir çalışmanın ürünü. İnsanoğlu, 1911 yılından beri, karada ses hızını aşmayı amaçlıyor. Bir rastlantı sonucunda bu amaç, havada ilk kez ses hızının aşıldığı tarihin 50'nci yıldönümünde gerçekleşti.

  İki adet Rolls-Royce jet motoru taşıyan ‘‘Thrust SSC’’ geçmiş deneyimlerden yararlanılarak rekor için özel tasarlandı. Pilot Green, aracıyla önce saatte 1229.54 km, daha sonra da 1223.28 km hıza ulaşarak dünya rekorunu kırdı.

  Andy Green, aylarca Black Rock Çölü'ndeki 24 kilometre uzunluğunda kurumuş bir gölde rekora hazırlanıyordu. Üzerinde küçük bir çakıl taşı bile bulunmayan bu pist, rekor denemesi için en ideal yerdi.

  Hava basıncına ve ısıya göre değişen ses hızı, denizden 1600 metre yükseklikteki bu çölde 1207 km/saat'ten biraz fazlaydı. Bu çok tehlikeli rekor denemesi sırasında Andy Green, entegral bir kask ve çok yüksek ısılara dayanıklı özel pilot elbisesi giydi.

  Yeryüzündeki en hızlı adam

  İnsanoğlu, ses hızını ilk kez 14 Ekim 1947 tarihinde havada aşmayı başardı. Amerikalı pilot Charles ‘‘Chuck’’ Yaeger, Bell X-1 adlı jet uçağıyla havada ses duvarını aşmayı başardı. Artık bugünün uçakları, ses hızının birkaç misli hızlara ulaşabiliyorlar. Ama ses hızı, sürtünmenin büyük olduğu yerde yıllardır aşılamamıştı. Son yıllarda biri ABD'li, diğeri İngiliz iki ekip, bu rekoru kırarak tarihe geçmeye çalışıyordu. Amerikalı pilot Craig Breedlove, 13.41 metre uzunluğunda, 4 ton ağırlığınki ‘‘Spirit Of America’’ adlı aracıyla, İngiliz Andy Green de ‘‘Thrust Supersonic’’ adlı aracıyla denemeler yapıyordu. Sonunda zafer Andy Green'in oldu. Thrust SSC'nin boyu 16. 46 metre, ağırlığı ise 6 ton...

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı