Gündem Haberleri

  Hız denetimi

  Hürriyet Haber
  05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  HIz, bir aracın belirli bir sürede aldığı yoldur. Hızın trafik kazalarında önemli rol oynaması hız denetiminin özel bir önem taşımasına yol açar. Hız denetimi ile sürücülerin şehiriçi ve şehirdışı yollarda yasa ile belirlenmiş olan hız sınırlarına uymaları sağlanır. Sürücüler seyir halinde iken, karayolları kenarında bulunan işaretler ile görüş mesafesi yol durumuna göre hızını ayarlaması zorundadırlar.

  Hızın azaltılması gereken yerler;

  a) Kavşaklara, tepe üstlerine, yaya, okul, demiryolu geçitlerine, tünelle dar köprü ve menfezlere yaklaşırken

  b) Dönemeçlere girerken ve sürekli dönemeçli yollarda ilerlerken

  c) Kaygan, kasisli ve zemini gevşek malzemeli yollarda ilerlerken

  d) Yandan rüzgar çıkabilir, bisiklet geçebilir, ehil ve yabani hayvan çıkabilir gibi trafik levhalarının bulunduğu yollarda giderken hız azaltılmalıdır.

  GETİRİLEN YASAKLAR

  Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliğine göre;

  Zorunlu bir neden olmadan araçların hızının diğer araçların ilerleyişine engel olacak şekilde düşürülmemesi

  Belirlenen hız sınırlarının çok altında ve trafik akışına engel olacak şekilde araçların sürülmemesi yasağı getirilmiştir.

  Hızla bağlantılı olan kavramlardan birisi durma mesafesidir. Durma mesafesi sürücünün aracının hareket halinde iken ayağını gaz pedalından kaldırıp fren pedalına basarak aracın durması arasında aldığı yoldur. Durma mesafesinde önemli rol oynayan öğeler ise, hız, yolun kaplama cinsi, yolun nemlilik durumu, yolun eğimi ve lastiklerdir.

  Hız denetimleri radarla, takograf ile, kronometre ile ve seyir halinde olmak üzere dört şekilde yapılır. İlimizde sivil video kameralı radar otosu mevcut olup denetimlerimiz bu şekilde yapılmaktadır. Ayrıca hız sınırını 5 kez ihlal eden sürücülerin sürücü belgeleri 1 yıl süreyle geri alınır.

  Konuk Yazar

  Hüseyin Kızık /3.Sınıf Emniyet Müdürü-Trafik Denetleme Şube Müdürü

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı