Gündem Haberleri

  HIV'li kan verildi hayatı değişti

  A.A
  01.12.2009 - 11:27 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'da geçen yıl tedavi gördüğü hastanede HIV'li kan verilen ve o zamandan bu yana ilaç tedavisi gören çocuğun ailesi ilgisizlikten şikayetçi.

  Çocuklarının rahatsızlığı nedeniyle yaşam şekillerinin değiştiğini, kimsenin kendileriyle görüşmek istemediğini, hastalıktan korkan komşularının baskısıyla birkaç 100 metre ileride başka bir eve taşındıklarını belirten aile, 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle bile kapılarını çalan kimsenin olmadığını söyledi.

  Şanlıurfa merkeze bağlı Ulucanlar köyünün bir mezrasında yaşayan ve çocuğunun rahatsızlığının ardından bir sağlık ocağında temizlik personeli olarak geçici işe yerleştirilen 7 çocuk babası Mehmet Ç, gazetecilere yaptığı açıklamada, yanık şikayeti nedeniyle geçen yıl hastaneye yatırdığı oğlu Y.Ç'ye (3) HIV'li kan verildiğini anımsattı.

  Olayın duyulmasının ardından Sağlık Bakanlığının talimatıyla Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesinde tedaviye başlandığını, 3 ayda bir çocuğunu kontrole götürdüğünü ifade eden Mehmet Ç, sadece yol masraflarının karşılandığını, onun dışındaki bütün masrafı kendi imkanlarıyla karşılamaya çalıştığını savundu.

  Oğlunun hastalığının tedavisinin mümkün olmadığını ancak vücut direncini artırmaya çalıştıklarını kaydeden Mehmet Ç, “Asgari ücretle temizlik işçisi olarak çalışıyorum. Ekip biçebileceğim bir tarlam yok. Y.Ç'nin masraflarını karşılamakta zorlanıyorum. Kurban Bayramı'nda çocuklarıma doğru düzgün kıyafet bile alamadım” dedi.

  İLGİSİZLİK ÜZÜYOR

  Maddi imkansızlıkları pek sorun etmediğini ancak zor günlerinde kimsenin kapılarını çalmamasına içerlediğini ifade eden Mehmet Ç, ne Kurban Bayramı'nda ne de 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle şimdiye kadar kimsenin kendilerini arayıp sormadığını söyledi.

  Çocuklarının rahatsızlığı nedeniyle yakınları dışında köydeki vatandaşların da kendileriyle görüşmek istemediğini belirten Mehmet Ç, şunları kaydetti:

  “Geçen yıldan beri komşularımız çocuklarına da hastalığın bulaşabileceğini belirterek taşınmamızı istiyorlardı. Baskılar nedeniyle oturduğumuz evi bırakarak birkaç 100 metre ileride babama ait bir tarlada iki odalı, toprak damlı bir eve yerleştik. Ben de köyde kalmak istemiyorum ama maddi imkanlarım kısıtlı. Burada kalmaya mecburuz.”

  Oğlu Y.Ç'nin de yalnızlıktan şikayetçi olduğunu, kardeşleri, annesi ve kendisi dışında kimsenin görüşmek istemediğini söyleyen Mehmet Ç, bu durumun kendilerini üzdüğünü kaydetti.

  Şanlıurfa'da inşaat işçiliğiyle uğraşan Mehmet Ç'nin, o dönem 1.5 yaşında olan 6'ncı çocuğu Y.Ç'nin üzerine geçen yıl çaydanlık devrilmiş, vücudunun sol bölümü yanan Y.Ç, hastanede tedavi görmüştü. Çocuğa hastanenin yanık tedavi ünitesinde verilen kanda HİV bulunduğu tespit edilmiş, bunun üzerine çocuk, Sağlık Bakanlığınca Hacettepe Tıp Fakültesinde tedavi altına alınmış, buradaki tedavinin ardından Şanlıurfa'ya gönderilmişti. Aile, Sağlık Bakanlığı ve HİV'li kanı veren sağlık personeli hakkında maddi ve manevi tazminat davası açmıştı. Geçen yıldan bu yana görülen davalar henüz sonuçlanmadı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı