Gündem Haberleri

  Hissedilen sıcaklık 48 derece olacak

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA - AJANSLAR
  28.07.2015 - 23:23 | Son Güncelleme:

  Son iki gündür özellikle batı ve güney bölgeleri kavrulan Türkiye’ye ‘sıcak haber’: Hissedilen sıcaklık, bazı yerlerde gölgede 48 dereceyi bulacak.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, temmuz ayının son haftası ve ağustos ayının ilk haftasında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkacağını dikkate alarak, “Yanar günler”e ilişkin vatandaşları uyardı.

  SICAK HAVA DALGASI

  Ankara ve İstanbul’da hissedilen sıcaklığın 40 derecenin üstüne, Urfa ve Diyarbakır’da ise 48 dereceye yükseleceği uyarısında bulunan meteoroloji yetkilileri, “Saat 10.00-16.00 arasında dışarı çıkmayın. Mecbur kalırsanız şapka ve şemsiye kullanın. Ara sıra başınızı su ile ıslatın” önerilerinde bulundular.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri sıcaklık artışları ile ilgili Hürriyet’e şu bilgileri verdiler:

  “Yurt genelinde temmuz sonu ve ağustos ayı başında kuvvetli sıcak hava dalgasının etkili olması bekleniyor. Sıcaklıkların etkisi artarak devam edecek. Sıcaklığın mevsim normallerinin 5-9 derece üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu hafta en yüksek hava sıcaklıklarının Karadeniz kıyı kesiminde gölgede 30-32 derece, Erzurum, Van, Antalya ve Mersin’de 33 derece, İstanbul’da 34, Ankara, İzmir, Bursa ve Sakarya’da 38 derece, Burdur, Malatya ve Edirne’de 40 derece, Manisa’da 41derece, Aydın’da 42 derece, Urfa ve Diyarbakır’da 43 dereceye ulaşması bekleniyor. Hissedilen sıcaklıklar ise Ankara ve İstanbul’da 40 derecenin üzerine çıkarken, Urfa ve Diyarbakır’da 48’i bulacak.

  Bu nedenle vatandaşlarımız güneş çarpmasına karşı kendilerini korumalılar. Saat 10.00-16.00 arasında dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Mecbur kalırlarsa şapka, gözlük ve şemsiye kullanmalılar. Mutlaka gölge yerleri tercih etmeliler. Ara sıra başlarını su ile ıslatmalılar. Bu sıcaklık artışına küresel ısınma neden oluyor. Son dönemde başkentte ve İstanbul’da hiç bulut yok. Bu nedenle yaklaşık 15 gündür hiç yağış olmadı. Bu da sıcaklıkları oldukça yükseltiyor.”

  GÜNEŞTEN NASIL KORUNMALI

  Güneşten korunmak için uzman önerileri şöyle:

  Gölgede bile koruyucu güneş kremi kullanın.

  Yüksek faktörlü krem bile yüzde 100 korumaz. Güneş kremini iki saatte bir tekrar sürün, suya girerseniz, zamanı dikkate almadan işlemi yineleyin.

  Güneşe çıkarken geniş kenarlı şapka ve gözlük kullanmayı ihmal etmeyin.

  Kıyafetlerinizin de sık dokunmuş yapıda olmalı.

  Hamileyseniz çinkooksit ve titanyum dioksit içeren koruyucu kullanın.

  Çocuklarınıza da mutlaka yüksek koruma faktörlü ürünler uygulayın.

  Güneşte fazla kalmayın. Bu beyin kanaması ve felce neden olabilir.

  ERZURUM SON 65 YILIN EN SICAK YAZINI YAŞIYOR

  Türkiye aşırı sıcaklarla kavruluyor. Erzurum son 65 yılın en sıcak yaz mevsimini yaşıyor. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri 1950 yılından sonra en çok sıcaklığın yaşandığı yılın 2015 yılında olduğunu söyledi. Uzmanlar vatandaşları öğle ve ikindi vaktinde mümkün olduğu kadar sokağa çıkmamaları çağrısında bulundu.

  Yayla havasının hakim olduğu Erzurum'da aşırı sıcaklardan etkilendi. Meteoroloji uzmanların Erzurum'un son yarım yüzyılın en yüksek sıcak günlerini yaşadığını ifade etti. Hava tahmin uzmanı Yavuz Kaynar, vatandaşların özellikle, yaşlı, çocuk ve hastaların güneş ışınlarının etkili olduğu öğle ve ikindi vakitlerinde dışarı çıkmamalarını istedi. Kaynar, sıcak hava dalgasından dolayı başta güneş çarpması gibi sağlık problemlerinin yaşanabileceğine dikkat çekti. Hava tahmin uzmanı kavurucu sıcakların zirai faaliyetleri de olumsuz etkileyebileceğini vurgu yaparak şöyle konuştu, "Erzurum son 65 yılın en sıcak mevsimini yaşıyoruz. 1950 yılında Erzurum'da 37 derece sıcaklık görülürken, en çok sıcaklık 2015 yılında yaşanıyor. Şu anda 33 derece sıcaklık yaşanıyor. Önümüzdeki günlerden itibaren mevsim normallerinin üzerinde oldukça yüksek sıcaklıkların görülmesini bekliyoruz. Yüksek sıcaklıklar bir hafta boyunca devam edecek. Hissedilen sıcaklıkların yüksek olması vatandaşı bunaltacak, sıkıntıya sokacak sıcaklıkların görülmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan sıcaklıkların en yüksek olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları istiyoruz. Özellikle yaşlıların, tansiyon hastalarının, çocukların dışarıya söz konusu saatlerde dışarı çıkmaması gerekiyor. Vatandaşların bol sıvı tüketmelerini tavsiye ediyoruz ve mümkün olduğu kadar önümüzdeki 1 haftalık periyotta güneşte fazla durmamalarını tavsiye ediyoruz." dedi.

  SICAK HAVA ETKİLİ OLMAYA DEVAM EDECEK

  Ege Bölgesi'nde kuvvetli sıcak hava dalgasının etkili olmayı sürdüreceği bildirildi.

  Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İzmir ve çevresinde görülen sıcak hava dalgası, etkisini artırarak bu hafta da devam edecek. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4 ila 6 derece üzerinde seyredeceği tahmin edilirken, en yüksek hava sıcaklığının İzmir'de 38, Manisa'da 41, Aydın'da 42, Balıkesir'de 37, Çanakkale'de 35 dereceye ulaşacağı belirtildi.

  Meteoroloji, vatandaşların sıcak havadan ve güneş çarpmasından korunmak için mümkün olduğunca güneşten korunmaları, gölgede bulunmaları ve zorunlu olmadıkça 10.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaları tavsiyesinde bulundu.

  Etiketler: hava durumu , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı