Gündem Haberleri

  Hisarcıklıoğlu: Krizi en az hasarla atlatmak istiyoruz

  (a.a.)
  11.10.2008 - 21:36 | Son Güncelleme:

  Hisarcıklıoğlu: Krizi en az hasarla atlatmak istiyoruzTOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, krizi en az hasarla atlatmak istediklerini söyledi.

  Hisarcıklıoğlu Adıyaman'da, gazetecilerin dünyada yaşanan mali krize ilişkin sorularını yanıtladı. Krizden tüm dünya ülkelerinin etkileneceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, yaşanan krizden etkilenmeyecek ülke olmadığını belirtti.

  “Bu iki kere ikinin dört olduğu kadar ortada. Bu krizden etkilenmeyecek bir ülke yok” diyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

  “Herkes de bunun farkında. Türkiyemiz de bundan etkilenecek. Ama biz etkilenmenin daha az olacağı inancı içerisindeyiz. Tabii, bizim davranış biçimlerimiz, halkın davranış biçimleri çok önemli. Bu dönemde özellikle iş ortamının iyileştirilmesi çok önemli. Bürokratik engellerin kaldırılması çok önemli. İş hayatının üzerindeki yükleri hafifletmek lazım. Özellikle enerji maliyetleri istihdam üzerindeki yükler. Eğer bunları hafifletebilirsek insanların hem iş hayatına devamını hem de ilave istihdam olayı ortaya çıkabilir. Onun için bizim bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Büyük sanayici küçük sanayici diye bir şey yok. Türkiye'deki özel sektörün 140 milyar dolar borcu var.

  Türk özel sektörü borçlanarak yatırım yaptı ve büyüdü. Borçlanmasa yatırım yapabilir miydi? Yapamazdı. Borçlanmak ayıp bir şey değil. Bu borçlarda zaten uzun vadelerle yayılmış durumda. Burada eskiye göre Türkiye yüzde 49'luk bir büyüme sağladığı için özel sektörün borcu fazla. Burada hepimizin de dikkatli olması lazım.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı