Gündem Haberleri

  Hırvatistan’ın yolu açıldı

  Hürriyet Haber
  04.10.2005 - 02:40 | Son Güncelleme:

  BM Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla del Ponte, AB ile müzakere yolu tıkanan Hırvatistan’ın mahkemeyle tam işbirliği içinde olduğunu açıklayınca, müzakerelere başlamak arzusunda olan bu ülkeye yeşil ışık yakıldı.

  Geçen Mart ayında başlaması planlanan, ancak Hırvatistan’ın, insanlık suçu işlemekle suçlanan General Ante Gotovina’yı Lahey Savaş Suçları Mahkemesi’ne iade etmemesi üzerine ertelenen müzakerelerin en kısa zamanda başlatılacağı bildirildi. AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, ‘Hırvatistan’ı kaydettiği aşama nedeniyle tebrik ederim, verdiğimiz sözü en kısa sürede tutacağız’ dedi.

  Raporunu açıklamak için dün Lüksemburg’a giden Del Ponte, ‘Hırvatistan, Ante Gotovina’yı bulup tutuklamak için, bizimle tam işbirliği içinde’ diye konuşmuştu.

  SIRBİSTAN’LA ORTAKLIĞA DOĞRU

  Avrupa Birliği, Bosna savaşında işlediği insan hakları suçları ve uluslararası hukuk ihlalleri nedeniyle yıllarca ambargo uygulanan Sırbistan Karadağ ile ‘daha yakın bağlar’ kurmak üzere müzakelerin başlatılmasına da onay verdi. Sırbistan’ın AB üyeliği yolunda ilk virajı aldığı anlamına gelen karara göre, bu ülke ve Birlik arasında ‘İstikrarlı Ortaklık Anlaşması’ imzalanması amacıyla görüşmeler başlatılacak. Rehn, 10 Ekim’de görüşmelerin başlaması için Belgrad’a gideceğini bildirerek, ‘Bu, yapılan önemli reformların bir sonucudur’ dedi. Sırbistan Başbakanı Vojislav Koştuniça ise, ‘AB kararınını önemi çok büyük. Bu yeni bir dönemin başlangıcı’ diye konuştu.

  MÜZAKERE YOLUNU BAŞSAVCI AÇTI

  AB’nin savaş suçlusu General Ante Gotovina’yı teslim etmediği için müzakereleri ertelediği Hırvatistan, dünkü olumlu kararı BM Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla del Ponte’nin raporuna borçlu. Hırvatistan Başbakanı Ivo Sanader ile (sağda) basına konuşan Del Ponte’nin, ‘Hırvatlar iyi yolda’ sözleri, kapıların açılmasına yetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı