Gündem Haberleri

  Hırvatistan, AB sürecinde mutlu sona çok yakın

  Hürriyet Planet
  24.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği adaylığı Türkiye’yle aynı gün açıklanan Hırvatistan’ın üyelik tarihinin bu akşam düzenlenecek AB Dışişleri Bakanlığı yemeğinde açıklanması bekleniyor. AB’nin 28’inci üyesi olacak ülke için büyük gün muhtemelen 1 Temmuz 2013.

  İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, AB Dışişleri Bakanları’nın Hırvatistan’ın reform yanlısı başbakanı Jadranka Kosor’a duydukları güveni ortaya koymak adına böyle bir adım atacakları ifade ediliyor.

   

  Kosor, vatandaşlarına, Hırvatistan’ın Yugoslavya’dan bağımsızlığını kazanmasının 20’nci yıldönümüne denk gelen Temmuz 2013’te AB’ye üyelik sözü vermişti.

   

  Zagreb Jutarni List gazetesi de müzakerelerin bu yaz sona ermeden tamamlanacağını öne sürdü. Cuma günü ise Avrupa Birliği Daimi Temsilcileri Zirvesi toplanacak.

   

  YOLSUZLUK VE SAVAŞ SUÇLARI DAVALARI

  Eski bir BBC muhabiri olan Kosor, 2009’da iktidara geldiğinden bu yana, Hırvatistan’ın AB üyeliği önünde en büyük engel olan yolsuzlukla mücadelede önemli adımlar atmış, hatta selefi hakkında bile davalar açılmıştı.

   

  Dahası Kosor iktidarı süresince, 1990’lı yıllarda yaşanan savaşlarda, insanlık ve savaş suçu işlediği iddia edilen kişilerin yargı önüne çıkarılması konusunda da ciddi ilerlemeler kaydedildi.

   

  Son olarak Nisan ayında aralarında halkın kahraman olarak gördüğü Ante Gotovina da bulunan üç general BM eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırılmış, hükümet vatandaşların tepkisine rağmen AB müzakerelerini girdiği açmazdan çıkarmak için generalleri mahkemeye teslim etmişti.

   

  FÜLE'DEN OLUMLU RAPOR BEKLENİYOR

  Sofya Haber Ajansı’nın haberine göre Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin AB yetkililerine sunacağı raporda Hırvatistan’ın yargı ve temel haklarla ilgili fasılda önemli ilerlemeler kaydettiğini ve hem bu fasıl hem de piyasa rekabeti faslında Zagreb’e yeşil ışık yakılacağını ifade etmesi bekleniyor.

   

  Hırvatistan’ın AB üyeliğine Avusturya ve Almanya’dan büyük destek var. Ancak Zagreb hükümetinin İngiltere, Fransa ve Hollanda’nın çekincelerini aşması gerekiyor. Ancak diplomatlar Batı’da eğitim görmüş yargıçların yürüteceği yeni savaş suçları mahkemeleri dahil, tavizlerin uygulanacağından emin.

   

  Bugün Brüksel’de yenecek ve üyelik tarihinin büyük bir ihtimalle teyit edileceği AB Dışişleri Bakanlığı toplantısı öncesi Daily Telegraph’a konuşan bir diplomat, “Etki gücünü kullanma zamanının üyelik öncesi olduğu üzerinde anlaşıldı. Doğru koşulların yerine getirildiğinden eminiz” dedi.

   

  Hırvatistan, Slovenya’nın ardından dağılan Yugoslavya’dan AB’ye üye olan ikinci ülke olacak.

   

  TÜRKİYE'NİN DURUMU

  Hırvatistan'la aynı dönemde adaylığı açıklanan Türkiye'nin katılım müzakereleri 20 Ekim 2005 tarihinde başlatıldı. Katılım müzakereleri 35 fasıl üzerinden yürütülüyor.
   
  Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde şu ana kadar açılan 13 başlıktan sadece 1'i kapatılabildi. Fransa'nın açılmasına izin vermediği 5 fasıl, Ek Protokol engeli nedeniyle açılamayan 8 fasıl ve Kıbrıs Rum yönetiminin engelleyeceğini açıkladığı 6 fasıl göz önüne alındığında, teknik açılış kriterleri yerine getirildiği takdirde açılabilecek 3 fasıl bulunuyor. Bunlar "Kamu Alımları-5", "Rekabet Politikası-8" ve "Sosyal Politika ve İstihdam-19" fasıllarıdır.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı