Gündem Haberleri

  Hırsızlığa zorlanınca karakola sığındılar

  Ahmet SAYAR/İZMİR, (DHA)
  19.01.2006 - 15:39 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Narlıdere İlçesi'nde, Nihat Yılmaz tarafından, ölümle tehdit edilerek hırsızlık yapmaya zorlandıklarını ileri süren ilköğretim okulu öğrencisi H.Y. ile K.A., çareyi karakola sığınmakta buldu.

  Narlıdere 2'nci İnönü İlköğretim Okulu 8'nci sınıf öğrencisi K.A. ile 6'ıncı sınıf öğrencisi H.Y., hırsızlıktan yaklaşık 30'a yakın sabıkası bulunan 22 yaşındaki Nihat Yılmaz tarafından, silah ve bıçak zoruyla hırsızlığa zorlandıklarını söyleyerek, geçen Cuma günü saat 11.00 sıralarında Narlıdere İlçesi'ndeki Şehit Ayhan Tanrıverdi Karakolu'na sığındı.

  16 yaşındaki K.A., polisteki ifadesinde, Narlıdere Atatürk Mahallesi'nde okuldan artan zamanlarında çırak olarak çalıştığı manava giderken, aynı mahallede oturan Nihat Yılmaz'ın önünü keserek, bıçak ve silah çekip ‘Benimle gelmezsen, seni öldürürüm” diye tehdit ederek, yanında götürdüğünü öne sürdü. Nihat Yılmaz'ın kendisine sürekli hırsızlık ve kapkaç yapması için telkinlerde bulunduğunu belirten K.A.'nın, “Ben sadece birkaç olayda gözcülük yaptım. Hiç hırsızlık olayına karışmadım. İlk fırsatta da kaçıp, polise sığındım” dediği belirtildi. K.A., Yılmaz'ın, Narlıdere Mithatpaşa Caddesi'ndeki bir bankaya ait otomatik para çekme makinesinin kasasından 47 bin YTL çalınması, yine Narlıdere'deki bir benzin istasyonundaki pompacılardan 3 bin 500 YTL gasp edilmesi, yine aynı ilçede motosiklet hırsızlığına karıştığını iddiasında bulundu.

  Okuluna giderken önünün Nihat Yılmaz tarafından kesilerek, silah zoruyla hırsızlığa zorlandığını öne süren 14 yaşındaki H.Y. de, “Önce bir benzin istasyonuna motosiklet çalmak için gittik. Bu arada önümüze çıkan bir tüp kamyonetinin şoför mahalinde bulunan 15 YTL'yi çaldık. Narlıdere'de bir işyerinin önündeki motosikleti çaldık” şeklinde ifade verdi. H.Y.'nin Güzelyalı'da fırın işleten babası İhsan Y. ve Hatice Y. de, N.Y.'nin çocuklarını hırsızlığa zorladığını ileri sürerek şikayetçi oldu.

  H.Y. YENİDEN EVDEN KAÇTI

  Şikayetler üzerine harekete geçen polis N.Y.'yi Narlıdere Atatürk Mahallesi'ndeki bir kahvehanede yakaladı. Polisteki ifadesinde kendisine iftira atıldığını söyleyerek, suçlamaları kabul etmeyen N.Y., savcılık izniyle evinde yapılan aramanın ardından adliyeye sevk edildi. İfadesinin ardından ailelesine teslim edilen H.Y.'nin 3 gün önce tekrar evden kaçtığı ve bir daha evine dönmediği kaydedildi. Çocuğu K.A.'ya tekrar kavuşan 55 yaşındaki Gülnur A. ise, “Oğlum E. hırsızlık yaptığı iddiasıyla tutuklanıp, cezaevine konuldu. İkinci bir çocuğumun da göz göre göre cezaevlerine düşmesini istemem. Sokakta kötü yollara sapmasın diye, bir manava çırak olarak verdim. Ama N.Y., kaçırıp, hırsızlık yaptırmış. Polisler, görevini yapıp bu şahsı yakaladı. Ama savcılık, serbest bırakacak. Serbest kalırsa, can güvenliğimizden devleti sorumlu tutacağım” diye konuştu.

  Polis, hırsızlığa uğrayan vatandaşların korkarak şikayetçi olmadığını belirterek, kendilerine çocukların anlattığı hırsızlık olaylarıyla ilgili şikayette bulunan olmadığını açıkladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı