GeriGündem Hıristiyana imam nikáhı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hıristiyana imam nikáhı

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, İngiliz 35 yaşındaki Juliette Drewer ile 44 yaşındaki Paul Davis’e nikah yüzüğü takan İmam Şükrü Girgin hakkında müftülük soruşturma başlattı.

Ölüdeniz’e tatile gelen İngiliz çift önceki gün İngiltere’den arkadaşlarının da katılımıyla Grand Land Hotel’de evlendi. Fethiye Nüfus Müdürü Yener Sargıncı’nın kıydığı resmi nikahın ardından yakınlarının ısrarı üzerine "Madem Türkiye’deyiz, dini nikahımızı da bir imam kıysın" diyen çift için Moonlight Restaurant’ta ikinci bir tören yapıldı. Hisarönü Camii İmamı Şükrü Girgin,yeni evlilere vereceği evlilikle ilgili dini öğütleri okudu.

Ben sadece yüzükleri taktım

İmam Girgin, daha sonra nikah yüzüklerini gelin ile damadın parmaklarına takıp, kurdeleyi kesti. İmam Girgin, "Benden nikahta bulunup yüzüklerini takmam istendi. Kendilerine Allah’tan mutluluk diledim" dedi. Muğla Müftüsü Niyazi Ersoy, "Olayda, imamın nikah kıydığı basın mensuplarınca yapılan haberlerde iddia ediliyor. Bizim Türkiye’deki uygulamamıza göre göre imamın yaptığı yanlış" dedi. İmamların İslam’a giren ve evlendiğini evlilik cüzdanıyla kanıtlayan çiftlere dini nikah yapabileceğini vurgulayan Ersoy, "Hıristiyan birisine dini nikah yapılması doğru değil" diye açıklama yaptı. görüşünü dile getirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle