GeriGündem Hıristiyan terörü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hıristiyan terörü

Hıristiyan terörü
refid:18325172 ilişkili resim dosyası

ÖLÜ SAYISI EN AZ 92: Norveç, önce başkent Oslo’nun kamu binalarıyla dolu merkezini vuran bomba, ardından Utoya Adası’nda düzenlenen silahlı saldırının yaralarını sarıyor. En az 92 kişinin öldüğü çifte saldırıya imza atan teröristin, “Hıristiyan bir köktendinci” olduğu polis tarafından açıklandı. Zanlı polisle işbirliği yapıyor.

ÖZEL TİM GEMİ BEKLEMİŞ: Saldırı aydınlandıkça Norveç polisinin yetersizliği konusunda eleştiriler arttı. Zira “sarışın teröristin” Utoya’daki gençlik kampında özel tim gelinceye kadar 1,5 saat boyunca silahıyla dehşet saçtığı, bu sırada özel timlerin adaya ulaşabilmek için “gemi aradığı” ortaya çıktı. Breivik ilk ifadesinde iki olayı da üstlendi.

NORVEÇ'İN 11 EYLÜL'Ü

NORVEÇ’i terörizm dehşetiyle tanıştıran çifte saldırının detayları, bir numaralı zanlı Anders Behring Breivik’in (32) sorgusuyla aydınlanıyor. Breivik’in gübreyle yaptığı bombayı bir pikap panevana yükleyip Oslo’nun en merkezi caddesine önceki gün yerel saatle 15.26’da patlattıktan sonra otomobiline atlayıp, Utoya Adası’na feribotla gittiği öğrenildi. Adadan ilk silah sesleri 16.50’de duyuldu. Breivik, özel timlere teslim olduğu 18.35’e kadar adada katliam yaptı. Breivik’e bu kadar geç müdahale edilememesinin nedeni ise, “özel timlerin adaya ulaşmalarını sağlayacak bir tekne bulamaması” olarak açıklandı. İlk silah sesinden 40 dakika sonra ihbarı alan özel tim 25 dakikada olay yerine en yakın karaya ulaştı ama 20 dakika boyunca adaya çıkmalarını sağlayacak bir gemi bulamadı. Nihayet adaya çıkabildiklerinde ise Breivik 85 genci öldürmüştü. Breivik, time direnmeden teslim oldu, ilk sorgusunda da iki saldırıdan da sorumlu olduğunu kabul etti. Emniyet Müdür Yardımcısı Roger Andresen, zanlıyı, “Hıristiyan köktenci” olarak niteledirdi. Saldırgan hakkında şu bilgilere ulaşıldı.

İYİ EĞİTİMLİ ÇİFTÇİ: İyi eğitimli. Bekar ve çocuğu yok. İkametgâhı, geçen aya kadar annesinin Oslo’nun batısındaki evine işaret ediyordu. Ancak geçen ay adresini Oslo’nun kuzeyindeki Rena’da organik tarım yapan küçük bir çiftliğe aldırdı. Hisse alıp satarak ve organik tarım yaparak geçimini sağlıyordu. Çiftçilikten pek para kazanamadı. Çiftçiliği bomba yapabilmek için paravan olarak kullanmış olabilir.

TWITTER’DA SON MESAJ: Katliamdan sadece 5 gün önce sosyal ağ Twitter’da hesap açmış. Yazdığı ilk ve tek mesajında, 19. yüzyılın İngiliz filozofu John Stuart Mill’in “Özgürlük Üzerine” adlı eserinden şu alıntıyı yapıyor: “İnançlı bir insanın gücü, sadece çıkarları peşinde koşan 100 bin kişininkine denktir.”

MÜSLÜMAN KARŞITI: Aşırı sağcı, Nazi, Müslüman karşıtı, Hıristiyan fanatizmi yanlısı birçok sitede yazıları yer alıyor. Facebook’ta kendisini “Hıristiyan”

/images/100/0x0/55ead181f018fbb8f898a97b
ve “muhafazakâr” olarak tanımlamış. Bir başka sitede, “Bugün siyaset sosyalizme karşı kapitalizm değil, milliyetçiliğe karşı uluslarararasıcılıktır” diye yazmış.

SARIŞIN, MAVİ GÖZLÜ, UZUN BOYLU... İŞTE O ZANLI

Adı: Anders Behring Breivik
Yaşı: 32
Medeni hali: Bekar, çocuksuz
Eğitim Durumu: Oslo Ticaret Okulu mezunu, borsa uzmanı.
Siyasi eğilimi: Hıristiyan aşırı sağ
Siyasi partisi: Birkaç yıl öncesine kadar liberal “İlerici Parti” üyesiydi. Görüşleri aşırılaşınca ayrıldı.
Hobileri: Avcılık, “Modern Warfare 2” gibi savaş oyunları. Ayrıca seri katil dizisi “Dexter” hayranı. Kafka ve Orwell romanları okuyor.

NORVEÇ'TE GENÇLİK KAMPINA SALDIRI / FOTO GALERİ

OLAY YERİNDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV 

6 ton gübre almış

Norveç polisi, Breivik’in hem evine, hem de işletmesini üstlendiği çiftliklere baskınlar düzenledi. Saldırganın, Biofarm adlı şirketinin adına kayıtlı olan ve Oslo’nun kuzeyinde bulunan Asta’daki çiftliğinde bombayı bizzat hazırladığı sanılıyor. 4 Mayıs’ta 6 ton gübre satın aldığı tespit edilen Breivik’in, bomba yapımında kullanılan amonyun nitratı bu sayede tedarik ettiği bildirildi.

Başbakan: O ada benim cennetimdi

STOLTENBERG SALDIRININ YAŞANDIĞI YERİ ZİYARET ETTİ / FOTO GALERİ

İki saldırıdan da kılpayı kurtulan Başbakan Jens Stoltenberg, katliamla kana bulanan adada çocukken sık sık kamp yaptığını söyledi. Saldırı olmasa, adada patlayıcı bulunan noktada dün gençlere konuşma yapması planlanan Stoltenber, “İkinci Dünya Savaşı’ndan beri bu boyutta bir suç bizi vurmamıştı. O ada cennetimdi, cehenneme döndü. Bu ulusal bir trajedi. Tüm Norveç’in mesajı şudur: Bizi yok edemeyeceksiniz. Daha fazla demokrasi ve insaniyetle intikam alacağız” dedi.

Norveç polisi çuvalladı

DÜNYA BİR UZMANA KANDI / ANALİZ

Norveç polisi, bir tabanca ve iki tüfek satın alan; bomba malzemeleriyle aylarca bir kimyager gibi çalışan Breivik’i yakalayamadığı için eleştirilerin hedefi oldu. Özel timleri adaya saldırıdan yarım saat sonra çıkarabilen polisin, “aşırı sağa değil İslamcı teröristlere odaklandığı için” başarısız olduğu bildirildi. Bu özeleştiri, Norveç emniyetinin WikiLeaks’e sızan bu yılki istihbarat raporunda yer alıyor. Norveç polisinin zor durumda olduğunu gören Europol, aşırı sağcı terör uzmanlarından oluşan 50 kişilik bir ekibi Oslo’ya gönderme kararı aldı.

PATLAMA OSLO'YU CEHENNEME ÇEVİRDİ / FOTO GALERİ

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle