Gündem Haberleri

  Hırçın kız'a yeni bir yorum

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere'nin dünyaca ünlü tiyatro topluluklarından biri olan Royal Shakespeare Company, 12. Uluslararası İstanbul Tiytaro Festivali kapsamında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bugün saat 20.30'da Shakespeare'in ‘‘Hırçın Kız'' oyununu sergileyecek.

  Britanya-Türkiye 2000'' projesi çerçevesinde Türkiye'ye ilk kez gelecek olan Royal Shakespeare Company, Festival izleyicisine William Shakespeare'in ünlü oyunu ‘‘Hırçın Kız''ı (The Taming Of The Shrew) ilginç ve güncel bir yorumla sunacak.

  Shakespeare'in bütün oyunları içinde en çok gürültü koparan, en fazla kavgaya ve tartışmaya yol açan oyun olarak bilinen ‘‘Hırçın Kız'' her kuşak tarafından sevilip yeniden yorumlandı. Kate şımarık kızkardeşi yüzünden huysuzlaşan özde tatlı bir kız mı, yoksa cadı bir kuzkurusu mu? Kate'i evlenmeye ikna etmeye çalışan Petruchio eli kırbaçlı bir zorba mı, yoksa ‘‘gerçek'' Kate'i fark ederek ona kendi kendini sevmeyi öğreten şefkatli ve paylaşımcı bir erkek mi? Kadın-erkek savaşlarının bir türlü sona ermediği günümüzde bile bu soruların cevapları üzerinde tam bir uzlaşma sağlanamadı.

  Royal Shakespeare Company'nin genç ve iddialı yönetmenlerinden biri olan Lindsay Posner, Shakespeare'in kendi döneminde ‘‘Hırçın Kız''la gündeme getirdiği cinsel politikaları bugün bilgisayar ekranında tartışmaya açıyor. Tasarımını Ashley Martin-Davis'in üstlendiği oyunda Stuart McQuarrie, Katherine Grice, Colin McCormack, John Lloyd Fillingham, Simon Coates, Nicholas Blane, Maxwell Hutcheon, Sam Throughton, Ryan Pope, Jo Stone-Fewings, Louis Hilyer, Christopher Wilkinson, Monica Dolan, Charlotte Randle ve Anwen Hugues-Roberts rol alıyorlar.

  Süresi üç saat olan bu iki perdelik oyun İngilizce ve Türkçe elektronik üstyazıyla sergilenecek. Ayrıca yarın ve Cumartesi günü aynı saatlerde tekrarlanacak ‘‘Hırçın Kız''a bilet bulamayanlar için Cumartesi 15.00'e de ek gösterim konuldu.

  Bilet fiyatları: 15 ve 10 milyon, öğrenci 5 milyon TL. Festival biletleri AKM gişelerinde satılıyor. Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Harbiye. Tel: (0212) 246 06 28/29

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı