Gündem Haberleri

  Hint gelinden tuvalet devrimi

  Hürriyet Haber
  02.07.2012 - 00:52 | Son Güncelleme:

  Hindistan'da tuvaleti olmayan bir eve gelin gitmeyi reddeden Priyanka Bharti adlı kadın onmilyonlarca kişinin açık havada ihtiyaç giderdiği ülkede bir devrim yarattı.

  Priyanka’nın inadı sayesinde Uttar Pradeş eyaletindeki Vişnupur Hurd köyünün ilk tuvaleti, plastik çiçek ve balonlarla süslü olarak hizmete girdi. Bu tuvalet, Hint kadınının hak mücadelesinin “parlayan bir sembolü” olarak niteleniyor. Hikayenin gelişimi ise şöyle:
  Priyanka geçen hafta gelin gittiği köyde ihtiyacını açık havada gidermesi gerektiği söylenince büyük şok geçirdi ve evi terk etti. “İnatla karşı çıktım, çünkü insanların beni tarlalarda çömelirken görmesine dayanamazdım” diyen Priyanka’yı aileler bir türlü ikna edemedi. Skandala dönüşen olay, Hindistan’da temizlik konusunda faaliyet gösteren Sulabh adlı hayır kurumu yetkililerine ulaştı. Sonunda Sulabh köye bir tuvalet yaptı. Ayrıca Priyanka’ya 200 bin rupi (6500 lira) para ödülü verildi.
  Açık havada “dışkılamak” Hindistan’da büyük bir sosyal sorun. Birçok yerde kanalizasyon olmadığı için insanlar idrarlarını “kovalara” yapıp boşaltıyor. Dışkılamak için ise açık havaya çıkmak gerekiyor. 131 milyon evde tuvaletin olmadığı ülkede devlet tarafından umumi tuvaletler için ayrılan paralar ise yolsuzlukla ziyan oluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı