Gündem Haberleri

  Hindistan'da yüz milyonlar elektriksiz kaldı

  AA
  31.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ülkenin kuzeyinde sıcak hava nedeniyle aşırı ihtiyacı artık karşılayamayan elektriğin gece kesilmesi, Yeni Delhi metrosu dahil olmak üzere yüzlerce tren seferini durdurdu.

  Enerji Bakanı Suşil Kumar Şinde, sabah elektriğin yüzde 60'ının, 8 şehirde yeniden verilmeye başlandığını, diğer kentlerde durumun gün içinde düzeleceğini belirterek, kesintiyi araştırmak için bir soruşturma heyeti kurduğunu bildirdi.

  Hindistan'da ekonominin büyümesiyle, elektriğe olan ihtiyaç hızla artarken, 2001 yılından bu yana ülkenin kuzeyinde ilk kez büyük bir elektrik kesintisi yaşandı.

  Bu sene yeterince etkili olmayan muson sezonu, Hindistan'da sıcaklığı arttırırken, ülkede serinlemek amacıyla kullanılan elektrik tüketimi de artış gösterdi.

  200 milyon nüfusu olan Uttar Pradeş eyaletinin Enerji Bakanı Shivpal Singh Yadav, en yoğun saatlerde 11 bin megavat enerji ihtiyacı oluştuğunu, ancak eyaletin sadece 9 bin megavat sağlayabildiğini söyledi.

  Uttar Pradeş'in Elektrik Kurumu Başkanı Avniş Awasthi de kesintinin, bazı eyaletlerin yaz aylarında izin verilenden fazla elektrik kullanmasından kaynaklandığını ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı