GeriGündem Hindistan'da muson yağmurları ardından sel felaketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hindistan'da muson yağmurları ardından sel felaketi

Hindistan'da muson yağmurları ardından sel felaketi
refid:23561928 ilişkili resim dosyası

Hindistan'ın kuzeyindeki Uttarakhand eyaletinde muson yağmurları nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısı 500'ü aştı.

Eyalet Valisi Vijay Bahuguna, sel sularına kapılan ya da balçığa gömülmüş durumda 556 ceset belirlendiğini ve ordunun bu cesetleri toplamaya çalıştığını açıkladı.

Bölgede çalışmalar yapan Action Aid adlı yardım kuruluşu halen beş bin kişinin kayıp olduğunu duyurdu.

FELAKETİN GÖRÜNTÜLERİ / FOTO GALERİ

Kayıp olan kişilerin çoğunun, dağlık bölgedeki kutsal yerleri ziyaret eden Hintli hacılar olduğu belirtiliyor.

Sel ve toprak kaymalarından en çok etkilenen bölgenin kutsal kabul edilen Kedarnath kenti ve çevresi olduğu ifade ediliyor.

Kurtarma çalışmalarını askerî birliklerin yürüttüğü ancak askerlerin hâlâ pek çok bölgeye ulaşmayı başaramadıkları bildiriliyor.    

/images/100/0x0/55ea944ff018fbb8f88932e6

Hindistan İçişleri Bakanı Sushilkumar Shinde, son bir kaç gün içinde 33 binden fazla hacının kurtarıldığını, ancak hâlâ 50 binden fazla kişinin bulundukları yerde mahsur kaldıklarını söyledi.

'BU KUTSAL MEKAN MEZARLIĞA DÖNÜŞTÜ'

Bölgede genellikle Haziran ayında başlayan ve bölgedeki tarım için hayatî öneme sahip muson yağmurları Eylül ayına kadar devam ediyor. Ancak uzmanlar bu yıl Hindistan ve Nepal'in bazı bölgelerindeki yağışın alışılmadık kadar yoğun olduğunu belirtiyorlar.
 
Kedarnath bölgesini ziyaret eden eyaletin Tarım Bakanı Harak Singh Rawat, sel baskınlarını 'bu bin yılın en büyük felaketi' diye niteledi.

Rawat, "Sellerin, alt yapı sistemlerinde neden olduğu hasarı gidermemiz en az beş yıl alacak" dedi.

Sel ve toprak kaymalarının neden olduğu hasarın kendisini şoke ettiğini belirten bakan, "Bu kutsal mekân bir mezarlığa dönüştü" dedi.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, sel felaketinden etkilenen bölge için 170 milyon dolarlık bir yardım fonu ayrıldığını açıkladı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle