Gündem Haberleri

  Hindistan 2011'de yüzde 8.5 büyüme bekliyor

  AA
  28.02.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

  Hindistan ekonomisinin bu yıl yüzde 8.5, gelecek yıl ise yüzde 9 büyümesi beklenirken, enflasyonun başlıca tehdit olacağı tahmin ediliyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

  Hindistan Maliye Bakanı Pranab Mukherjee, Parlamentodaki bütçe konuşmasında, mevcut mali yılda büyüme oranının yüzde 8.5, gelecek yıl ise yüzde 9 olmasının beklendiğini belirterek, şu anda yüzde 8.4 seviyesinde olan enflasyonun ise gelecek mali yılda azalacağının tahmin edildiğini kaydetti.

  Hindistan Başbakanı, ülkedeki hızlı büyümenin enflasyon tehdidi yarattığı konusunda uyarıda bulunmuştu.

  Ülkede şu an yüzde 17 olan gıda fiyatları enflasyonunun hala temel sorun olması bekleniyor. Mukherjee, gıda enflasyonu ve bütçe açığına karşın Hindistan ekonomisinin "dikkate değer bir direnç" gösterdiğine işaret etti.

  Gıda güvenliği ve sosyal harcamaların artırılması için harekete geçme sözü veren Mukherjee, "Ülke açlığın ve yetersiz beslenmenin yükünü yeterince taşıdı" dedi.

  Mukherjee, yoksullara ucuz gıdayı garanti altına alacak Gıda Güvenliği Tasarısı'nın yakın bir zamanda parlamentoda olacağını, eğitim ve sağlık fonlarındaki artışın yanı sıra sosyal harcamalarda da yüzde 17 artış yaşanacağını açıkladı. Maliye Bakanı, ayrıca, zor durumdaki mikro finans sektörüne yardımcı olmak için 22 milyon dolar ayrıldığını ifade etti.

  Hindistan'da bütçe açığının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı mevcut mali yılda geçen yıla göre yüzde 6'dan yüzde 5.1'e düşerken, gelecek mali yılda yüzde 4.6'ya gerilemesi planlanıyor.

  Bazı ekonomistler, Hindistan'ın hedeflerini yüksek küresel petrol fiyatları gözönünde bulundurulduğunda fazla iyimser buldu.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı