Gündem Haberleri

  Hindiden sonra kuş ve köpekler de itlaf ediliyor

  AA/DHA
  09.10.2005 - 17:59 | Son Güncelleme:

  Balıkesir'in Manyas İlçesinde görülen kuş gribi hastalığı nedeniyle, itlaf edilen binlerce hindiden sonra başıboş sokak köpekleri ve güvercinler de itlaf ediliyor

  Balıkesir'in Manyas İlçesi Kızıksa (Kızılköy) Beldesi ile Salur Köyü arasında açık hindi besisi yapan bir işletmede kuş gribi (tavuk vebası) hastalığı bulunması nedeniyle, hastalığın yayılmaması için bölgede yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

  Hindiden sonra kuş ve köpekler de itlaf ediliyor  Çalışmalarla ilgili bilgi veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, söz konusu hastalığın görülmesi nedeniyle Bakanlık veteriner hekimlerinin bölgeye giderek alınması gereken tüm tedbirleri aldığını, olay yerinde dezenfeksiyon yapıldığını, çevre bölgelerden alınan numunelerin Ülkesel Tavuk Vebası Referans Laboratuvarı olan Bornova Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne ulaştırıldığını ve analiz sonuçlarının çıkmaya başladığını söyledi.

  6 Ekim tarihinde itlaf edilen 2 bin adetlik ilk hindi sürüsünün ardından, dün akşamdan itibaren yaklaşık 2 bin 500 adet ikinci bir hindi sürüsünün itlafına başlanıldığını anlatan Pakdil, “Kızıksa Köyü'nde kanatlıların yanı sıra güvercin ve başıboş sokak köpekleri de itlaf ediliyor” dedi.

  50 MİLYAR LİRA ÖDENECEK
  Sağlık Bakanlığı: Panik yapmayın

  Sağlık Bakanlığı, kuş gribinin hayvanlarda görülen bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, insanlara geçişinin henüz söz konusu olmadığını belirtti. Sağlık Bakanlığı tarafından Manyas’taki hindi çiftliğinin de kuş gribi görüldüğüne dair haberler üzerine yapılan açıklamada, kuş gribinin insanlarda görülen griple karıştırılmaması gerektiği belirtildi. Kuş gribi hastalığının Uzakdoğu ülkelerinde görülen bir hastalık olduğu açıklamada hatırlatılarak, hastalıktan bugüne kadar 116 kişinin hayatını kaybettiği vurgulandı. İnsanlarda mevsimsel olarak gribin görüldüğünü ifade eden Bakanlık, dünyada yaklaşık 35-40 yılda bir büyük grip salgınlarının yaşandığını hatırlattı. Türkiye’de görülen kuş gribi olayının bahsi geçen salgınlarla ilgisi olmadığını vurgulayan Sağlık Bakanlığı, kuş gribinin "hasta olan hayvanlarla yakın temas içinde olan kişilere çok az bir ihtimalle de olsa bulaşabilen bir hastalık" olduğunu belirtti. Bakanlık herkesi soğukkanlı olmaya davet etti. (ANKA)  Hayvanları itlaf edilen kişilere toplam 50 milyar lira civarında bir bedel ödeneceğini belirten Pakdil, şöyle konuştu:
  “Bölgedeki 3 kilometrelik bir alan tamamen kontrol altında, buraya giriş-çıkış yasak. Yakındaki bölgelerde de giriş ve çıkışlar kontrol ediliyor. Laboratuvarlarda bölgeden alınan örneklerin analizleri devam ediyor. Yeni bir vakamız yok. Kuş gribi çok hızlı yayılan bir hastalık olduğu için şu andaki tablo bizim için iyi, ama kontrollerimizi devam ettiriyoruz, tedbirlerimizi devam ettiriyoruz.”

  Pakdil, Balıkesir'in çevre illerinde de hastalığa karşı önlemlerin alındığını ve illerin uyarıldığını belirterek, “Uzmanlarımız teyakkuzda, sahayı geziyorlar, inşallah ucuz atlatacağız” diye konuştu.

  7 KİŞİ İLAÇLI TEDAVİYE ALINDI

  Virüsün bulaşması ihtimaline karşı, 2'si çftlik sahibi 5'i araştırma yapan ekiplerde görevli olak üzere toplam 7 kişi koruma amaçlı  ilaçlı tedaviye alındı. Bu 7 kişiye halen günde birer tablet ilaç verilirken, tablet sayısının ikiye çıkabileceği belirtildi.Bu arada gerek tavuk çiftliği sahip ve çalışanları, gerekse bölgede araştırma yapan görevlilerden yine tedaviye alınanlar olabileceğini belirtildi.
   
  Kuş gribinin ortaya çıkmasıyla, sıkıntılı günler yaşayan Manyas Kaymakamı Resul Çelik, hastalandı. Yorgun ve halsiz düşen Çelik evinde istirahate çekilirken, serum verildi. DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Kaymakam Çelik, “Salgın şu anda 3 kilometrelik alanda etkili. Bu bölgede bulunan kanatlı hayvanların imhası söz konusu. Kızıksa Beldesi gözetim altında. Vatandaşları mahalle muhtarları ile uyarıyoruz, bilgilendiriyoruz. Herşey kontrolümüz altında” dedi. Rahatsızlığının kuş gribi olmadığını belirten Kaymakam Çelik, gelişmelerin valilik aracılığı ile duyurulacağını açıkladı.

  9 MİLYON KANATLI TEHDİT ALTINDA

  Beyaz et ve yumurta üretiminde önemli bir merkez olan bölgedeki çiftliklerdeki 9 milyon kanatlı hayvan halen kuş gribi tehdidi altında olduğunu belirten bir yetkili, ancak gerekli önlemin alındığını söyleid. Bu yetkili, itlaf edilen hayvan sayısının artabileceğini kaydetti.

  Daha önce kuş gribi tatbikatının yapıldığı Bandırma’ya yakın olan Manyas’ta ortaya çıkan salgın, Türkiye’nin tavuk eti ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Bandırma’daki kesim tesislerini de olumsuz etkiledi.
  Günde ortalama 370 bin canlı tavuk kesiminin yapıldığı dört tesisin bulunduğu Bandırma’da, bu kuruluşların yöneticileri kuş gribinin, tavuk tüketimini ve fiyatını düşürmemesi, ihracatı engellememesi için arayış içerisine girdi.

  VALİ YARDIMCISI: OLAY BASİTE ALINMAMALI

  Balıkesir Vali Yardımcısı Halil Yavuz Kaya, olayın çok ciddi olduğunu belirterek, basite alınmaması gerektiğini söyledi. Kontrollerin devam ettiğini, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı ekiplerin, güvenlik güçleriyle ortak çalıştığını söyleyen Kaya, “Konu basit değil. Olay büyük. Tehlikenin önlenmesi için duyarlı olmak gerekiyor. Özellikle karantina altına alınan bölgelerde, basın mensupları dahil, herkes dikkatli olmalı. Üzerine düşen görevi yapmalı. Gelişmeler doğrultusunda gerekli açıklamalar yapılacak. Olayın ciddiyetini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.

  Vali Yardımcısı Kaya açıklama yaparak şöyle dedi: "Açık ve serbest yetiştiricilerin bilinçlendirilecek, yetiştiriciler tümü önlem amacıyla aşılanacak, şüpheli hastalar yasal takibe alınacak.”

  KARANTİNA UYGULANIYOR

  Kuş gribi nedeniyle bölgede karantina uygulaması başlatıldı. Buradaki çiftliklerden canlı kanatlı hayvan çıkışına izin verilmezken, kesimhanelerde pastörize edilen ve ambalajlanan ürünlere yasak getirilmedi.
  Balıkesir ve Bursa'da oluşturulan ekipler karayollarında canlı kanatlı hayvan nakli yapılıp yapılmadığını 24 saat süreyle kontrol etmeye başladı. Kanatlı hayvan nakleden araçlar yoldan çevriliyor.

  ALMANYA, TÜRKİYE VE ROMANYA'DAN KUŞ GRİBİ HAKKINDA BİLGİ İSTEDİ
    
  Almanya, Türkiye ve Romanya'dan, kuş gribi vakalarıyla ilgili olarak ellerindeki bilgileri AB'ye ve uluslararası uzmanlara vermelerini istedi.
    
  Almanya Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve Romanya'nın hayvan hastalıklarının incelendiği Friedrich Loeffler Kurumu'ndaki özel laboratuvarları kullanabilecekleri belirtildi. Almanya'da bu sezonda göçmen kuşlarla sınırlı temas olduğuna dikkat çeken Bakanlık, Alman uzmanların, en kötü durumlara hazırlıklı olduklarını kaydetti. Bakanlık, Almanya'da bu hastalığın olduğunun teyit edilmesi halinde, hastalıktan etkilenen bölgelerden kümes hayvanları ithalatı yasağının getirilebileceğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı