Gündem Haberleri

  High-tech çevrecilik

  Hürriyet Haber
  22.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Parlak Fikirler’’ yazıyordu kapakta. Konu çevre-teknoloji muhabbetiydi. Time geçen hafta yeşil makinaları manşete çıkardı ve son gelişmeleri aktardı. Amerikan dergisi, bir zamanlar sıkı çevrecilerin boy hedefi olan teknolojinin duyarlı çözümlerle doğanın hizmetinde olduğunu müjdeledi.

  Hassas ekosistemlerin korunması, çevre dostu ürünler ve üretim teknikleri, temiz yakıtlar, suyun, havanın, toprağın gözetilmesi, organik, azami verimi hedefleyen tarım...High-tech yani yüksek teknoloji harikalarından örnekler mi istersiniz? İşte bazıları:

  Tarımı uydular yönlendiriyor. ABD ve Avrupa'da artık toprak milim, milim işleniyor. Tarlalarda hantal traktörler yerine toprağın Ferrarisi edayla dolaşıyor. Şoförü yok, videosu, bilgisayarı, ilaçlamayı ayar bölümü var. Küresel uydu sistemlerine bağlı çok donanımlı bilimsel bir araç. Tek, tek ekinlerin nabzını yokluyor, zararlı tuzların ve diğer kimyasal yoğun bölgeleri tespit edip verileri iletiyor. Rastgele ekim yerine bilgisayarlı tarım rotayı çiziyor. Körfez Savaşı bombardımanındaki keskin nişancılık, toprağın zararlısını belirlemede geçerli oluyor. Böylece dünyadaki 240 milyon hektarlık sulanabilir alanların 30 milyon hektarına zarar veren tuzlara karşı müthiş bir mücadele başlatılıyor. Bu şaşmaz yöntem kimyasal kullanımında yüzde 90'lık bir tasarruf da sağlıyor. Modern, organik tarıma uydular imza atıyor.

  Sıra geldi alternatif yakıta. Adı ‘‘biodiesel’’ Bileşimi kolza tohumu-methyl-ester. Bildiğimiz dizel, bu yeni yakıta kıyasla dört misli fazla karbondioksit yolluyor havaya. Avrupa'nın en çevreci milleti Almanlar biodieseli bayağı sevdiler. Geçen yıl 800 benzin istasyonunda 100 bin ton biodiesel satıldı. Volkswagen, Audi, Skoda ve Seat motorlarını biodiesele göre yenilerken, BMW ve Mercedes de çalışmaları başlattı. Berlin'e taşınacak parlamento binası da biodiesel ile ısıtılacak.

  Sıfır kirlilik özelliğine sahip araçlar icat edildi. Fransız mühendis Guy Negre ve ekibi beş yılda yarattı ve geçenlerde ilk kez denendi. Dalgıçların tüplerindeki basınçlı hava ile çalışan aracın karbon filtre sistemi fren sırasında kirli havayı da hapsediyor.

  Canlı makinalar deniyor onlara. Hem bahçe hem makina. ABD'nin Vermont kentinde Living Technologies firmasının eseri bir lagun. Palmiyeler, sümüklüböcekler, karidesler ne ararsanız var. Burada atıklar arıtılıyor. Bakteriler kirli suları bir haftada piripak yapıyor. Geleneksel arıtmadan daha ucuza mal olduğu söyleniyor. Organik arıtma teknolojisinin Avustralya ve Brezilya'da da örnekleri var. Bu sistemle Venedik kanallarının temizlenmesi planlanıyor.

  Teknolojiler yeşilleniyor. Bilimin doğaya sahip çıkması çok iyi, çok hoş da öncelikle bizlerin çevreyi kirletmeyen alışkanlıklar kazanması gerekiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı