Gündem Haberleri

  Hıfzıssıhha açıklaması sarhoş etti

  Hürriyet Haber
  17.03.2005 - 01:23 | Son Güncelleme:

  Rakıdan zehirlenenlerin, ‘Fomezipol’ adlı ilaç yasak olduğu için kurtarılamadığı iddiası üzerine Hıfzıssıhha çelişkili bir açıklama yaptı. Kurul, bu ilacın hem ‘tedavide pratik’ hem de ‘bilimsel olarak üstünlüğünün kanıtlanmadığını’ bildirdi.

  İSTANBUL’da 32 kişinin ölümüne yol açan sahte rakı zehirlenmeleri konusunda bugüne kadar kayda değer bir açıklama yapmayan Hıfzıssıhha Başkanlığı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın talimatı üzerine Bilim Kurulu’nu topladı. Hıfzıssıhha Merkez Başkanı Doç. Dr. Turan Aslan’ın dün açıkladığı Bilim Kurulu kararında, Türkiye’de yasak olan ‘Fomepizol’ ile metil alkol zehirlenmelerine karşı ülkemizde kullanılan ‘Etanol’ün klinik veriler açısından birbirlerine üstünlüklerinin henüz kanıtlanamadığı savunuldu. Aynı açıklamanın sonunda ise ‘Fomepizol’ün tedavide uygulama açısından ve ilgili parametrelerin takibi açısından daha pratik olduğu bilinmektedir’ cümlesine yer verilmesi kafa karıştırdı.

  FARK ETMİYOR

  Aslan,
  gazetecilerin ‘Fomepizol uygulanması daha pratikse, neden Türkiye’de hastalara uygulanmadı?’ sorusuna, ‘Tedavide başarı yönünden herhangi bir üstünlüğü gösteren bir parametre yok elimizde. Metil alkol zehirlenmesinde olan bir hastayı etil alkolle de, Fomepizol’le de tedavi etseniz biri diğerinden daha üstün diye bir durum söz konusu değil. Bu, klinik olarak hastayla temas eden doktorlarımız açısından verilen bir bilgidir’ karşılığını verdi.

  YASAK YOKMUŞ

  Aslan, ‘Fomepizol’
  ün, tedavide ‘Etanol’a alternatif olarak kullanılabilecek bir başka ilaç olduğunu belirterek, bu antidotun Türkiye’ye girişinin yasaklandığına dair herhangi bir yazı veya işlem olmadığını öne sürdü. ‘Fomepizol’ün kullanılmasının ölümlerin önlenebileceği yönündeki görüşler içinse Aslan, ‘Fomepizol kullanılsaydı ölümler olmayabilirdi yönündeki açıklamalar çok iddialı. Bilim Kurulumuz da bu açıklamanın çok iddialı bir yaklaşım olduğu düşüncesinde’ dedi.

  TAKİP EDECEĞİZ

  Aslan, ‘Fomepizol denenemez miydi?’
  sorusuna ise ‘Kanıtlanmamış bir tedaviyi mutlaka denemek gerekmez. Ama, böyle bir kanıt olsa zaten o konuda hiçbir ihmal söz konusu olmayacak. Halkımıza vereceğimiz sağlık hizmeti açısından hiçbir ekonomik yükten kaçınmıyoruz’ karşılığını verdi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı