GeriGündem Hiç casus çıkmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hiç casus çıkmadı

Hiç casus çıkmadı
refid:21135851 ilişkili resim dosyası

davasında tüm sanıkların askeri casusluk ve fuhuş suçlarından beraatine karar verdi. 45 sanık “Örgüt üyeliği ve özel hayatın gizliliğini ihlal” gibi suçlardan ceza aldı, 10 sanık tüm suçlardan beraat etti.

ASKERİ Casusluk iddialarına ilişkin 20 Nisan 2011’de başlayan yargılama, 15 ay sonra bitti. İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, askeri casusluk ve fuhuş suçlarından tüm sanıkların beraatine karar verdi. 55 sanık bu suçlardan beraat ederken, 45 sanık “Örgüt üyeliği ve özel hayatın gizliliğini ihlal” gibi suçlardan ceza aldı, 10 sanık tüm suçlardan beraat etti, 1 sanığın dosyası ayrıldı.
Kararı açıklamadan önce kısa bir konuşma yapan Mahkeme Başkanı Metin Özçelik, şunları söyledi: “Mahkememiz açısından dava dosyası zor ve kapsamlı dosyalardan birisiydi. Dosya üzerinde iki hâkim arkadaşımız da en az benim kadar çalıştılar. Herkesin bir oy hakkı var. Tamamen Türk milleti adına Anayasa ve yasaların bize verdiği yetki ile bir yargılama yaptık. Takdir haklarını tüm müştekiler, sanıklar ve yakınları açısından değerlendirme yaparak kullandık. Birçok ceza maddesi hakkında verilen karar Türkiye’de ilk olacak. Hepimiz insanız, biz de insanız bizim de hata yapma durumumuz var. İlk defa uygulanacak ceza maddeleri var. Bazı sanıkların ve müdafilerinin açık, bazılarının da yaptıkları savunmalar içine ustaca konmuş ithamlarını dikkate almadık. Bu çerçevede üstümüze alınmadığımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz.”

Kurucusuz örgüt

Mahkeme heyeti, “Örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan dava açılan emekli Albay İbrahim Sezer’in de aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında “Örgüt üyesi olmak” suçundan ceza verdi. Mahkeme bu kararına gerekçe olarak, sanıkların örgüt kurup yönettiklerine dair yeterli delil elde edilememesini gösterdi.  Evinde yapılan aramalarda çok sayıda gizli belge ve özel hayata ilişkin belge ele geçirildiği iddia edilen emekli Albay İbrahim Sezer, “Örgüt üyesi olmak, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, kişisel verileri hukuka aykırı kaydetmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek” suçlarından toplam 15 yıl 11 ay 7 gün hapis ve 3 bin lira para cezasına çarptırıldı. “Örgüt üyeliği, örgüte yardım, devletin gizli belgelerini temin etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek” suçlarından 45 sanık hakkında ceza veren mahkeme, cezalarının infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına karar verdi. Sanıklardan Fatih Alpoğan’ın dosyası, yazı incelemesine ilişkin Adli Tıp Kurumu raporu gelmediği gerekçesiyle ayrıldı. Mahkeme, tutuklu sanıklar emekli Albay İbrahim Sezer, emekli Yarbay Mehmet Seyfetin Alevcan, Albay Tamer Zorlubaş ve Deniz Mehmet Irak’ı tahliye etti. Başka suçtan tutuklu Binbaşı Kemalettin Yakar’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık, tüm suçlardan beraat etti.

İlk kez hüküm

Türk Ceza Kanunu’nun 326’ncı maddesinde düzenlenen, “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri geçici de olsa tahsis oldukları yerden başka yerde kullanmak, hileyle almak ve çalmak” suçu ile TCK’nın 327’nci maddesinde düzenlenen “Devletin güvenliğine ilişkin ve niteliği itibariyle gizli kalması gereken belgeleri temin etmek” suçundan Türk hukuk tarihinde ilk kez bu davada karar verildi. Kararda sanıkların sübut bulan eylemleri ile birden fazla farklı suçun oluşmasına sebebiyet veren kişi konumunda bulundukları belirtilerek, en ağırından cezalandırılmaları gerektiği belirtildi.

9 yıl 2 ay hapis

Yüzbaşı Yekdane Ebru Ercüment’e, ‘örgüt üyeliği’, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ‘kişisel verileri hukuka aykırı kaydetme ve ele geçirme’ suçlarından 9 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Tuğamiral Şafak Yürekli, “Örgüt üyesi olmak, gizli kalması gereken bilgileri temin etmek” suçundan 2 yıl 7 ay 20 gün hapse çarptırıldı.
TÜBİTAK Güvenlik Daire Başkanı Yücel Çipli de ‘örgüt üyeliği’ suçundan 2 yıl 6 ay, ‘kişisel verileri hukuka aykırı kaydetme’ 1 yıl 15 gün, ‘devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek ve açıklanması yasak belgeleri temin etmek’ suçundan 7 yıl 6 ay, ‘kişisel verileri hukuka aykırı temin etmek’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ceza aldı. Çipli’ye toplamda 13 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle