GeriGündem "Hiç bu kadar kötü olmamıştı"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Hiç bu kadar kötü olmamıştı"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, "Ben 1978'den bu yana ticaret yaparım. İki tane muhtıra, dört tane ekonomik kriz gördüm ama şu günkü yaşadığımız durumu, bir tüccar, bir oda başkanı olarak hiç yaşamamıştım" dedi.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Taç'ın davetlisi olarak Alanya'ya gelen Aygün, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Alanya'da esnafla görüştüğünü ve esnafın yüzünün gülmediğini ileri süren Aygün, şöyle konuştu:

“Ankara zaten bitmiş, Anadolu kan ağlıyor. Ben 1978'den bu yana ticaret yaparım. İki tane muhtıra, dört tane ekonomik kriz gördüm ama şu günkü yaşadığımız durumu, bir tüccar, bir oda başkanı olarak hiç yaşamamıştım. Türkiye'de (imdat) çığlıkları başladı. Alanya'da otel fiyatlarına baktım, 20-30 avro gibi komik rakamlarla tam pansiyon yerler var. Bu ücret, yatağı mı, elektriği mi, yemeği mi kurtarır? Çok turistin gelmesi önemli değil ki, çok turistin gelmesiyle para kazanılıyor mu? Müesseseler (3-5 gün böyle idare edelim) diyebilirler, ancak Türkiye için bu böyle değil. Türkiye'nin döviz kazanması lazım. Döviz kazanmıyor. Kurların düşük olması hem ihracatçıyı hem turizmciyi mahvetmiş vaziyette. Merkez Bankası, faizi yükseltti. Faizler yükseldikçe de ekonomi kötüye gider. Bugüne kadar ekonomiyi, satarak, borçlanarak getirdiler. Telekom'dan tutun da TÜPRAŞ, limanlara kadar her şey satıldı. 2008 yılı programında Halk Bankası, Vakıf Bank, Ziraat Bankası, Türk Telekom'un bir kısmı, oto yollar, Milli Piyango, Spor Toto, 8 şirket satılacak. Bir gün satılacak bir şey kalmayınca ne yapacaksın?”

“İTHALATA DAYALI BİR TARIM EKONOMİSİ UYGULANIYOR”

Aygün, Türkiye'nin tarım ülkesi olduğunu, ancak pirinç, mercimek, nohut, fasulye gibi tahılların ithal edildiğini, bu nedenle de bu ürünlerin yüzde 80, yüzde 200 zamla yenildiğini ileri sürdü. Üretime değil, ithalata dayalı bir tarım ekonomisi yaşandığını anlatan Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çiftçi batmış vaziyette. Son 5 yılda 22 milyar dolarlık gıda ithal etmişiz. Şu anda yediğimiz mercimeğin yüzde 90'ı ithal. Markette torbanın üzerinde Türk markası yazar ama içindeki yüzde 100 ithaldir. Kuru fasulye, pirinç de öyle. Eskiden Türkiye pamuk ambarıydı, geçen yıl Yunanistan'dan 400 bin ton pamuk ithal ettik. Buğday ambarıyız, buğday ithal ettik. Yani maalesef Türkiye hiç iyi gitmiyor.”

Yapılacak bir seçimde AK Parti'nin oylarının düşeceğini iddia eden Sinan Aygün, oy veren kesimin hükümete çok tepkili olduğunu öne sürdü. Aygün, “Esnaf için hiçbir şey yapılmadı, en ufak bir kaynak aktarılmadı. Esnaf, köylü kendi kaderine terk edildi. Bankaların elinde esir oldu millet” dedi.

HERKES DİNLENMEKTEN KORKUYOR

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün dinlendiği yolundaki iddialarına da değinen Aygün, Ankara'da herkesin dinlenme korkusu yaşadığını öne sürdü. Aygün, konuyla ilgili olarak, “5 yıldır Ankara'da edinmiş olduğum tecrübelere göre bu rahatsızlık sadece Paksüt'de yok. Bir çok bakanın konuşurken (bu konuyu yüz yüze konuşsak) dediğini çok iyi biliyorum. Hatta birkaç gün evvel bir Kuvvet Komutanı'nın odasındayken bile sayın Kuvvet Komutanı sessiz sedasız konuşuyor. Sayın Başbakan ile odasında konuşurken bile sessiz sedasız konuştuğuna şahidim. Bu korku Ankara'da herkesi sarmış vaziyette. Bir bakıyorsunuz Silahlı Kuvvetler bu işten rahatsız, (dinleniyorum) diye korkuyor. Devlet, dinlendiğinden korkuyor. Hükümet, Başbakan, bakan dahil korkuyor” iddialarında bulundu.

Ankara'da birtakım güçlerin birbirini dinlediğini, bunun birçok kesimde konuşulduğunu anlatan, Paksüt olayının, “işin pimini çektiğini, bombayı patlattığını” dile getiren, teknolojinin çok geliştiğini, artık sadece telefonların dinlenmediğini belirten Aygün, “Oturduğunuz yerden, bir kilometre uzaktan odaklanıp, her şeyi dinleyebiliyorsunuz o cihazlarla. Artık mikrofon koymanın, telefon dinlemenin önemi kalmadı. Eğer istenirse sayın Savcı arabada giderken, arkadaki arabadan rahatlıkla dinlenebilir” dedi.

Kendisinin de dinlendiğini öne süren Aygün, “Ben dinlendiğimi biliyorum. Dinleneyim, ne olacak, pek önemli değil” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle