GeriGündem HGS ceza sorgulama nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HGS ceza sorgulama nasıl yapılır?

HGS ceza sorgulama nasıl yapılır?

Araç sahiplerinin en çok yaptığı aramalardan biri köprü ve otoyollarda bulunan gişelerden kaçak geçiş yapma durumunda ne yapılması gerektiği oluyor. HGS-OGS gişelerinden kaçak geçiş yaptığınız takdirde bunu nasıl sorgulayabilirsiniz. İnternetten HGS -OGS sorgulamaları nasıl gerçekleşiyor? İşte bu konuda tüm merak edilen HGS - OGS sorgulamaları

HGS'nin açılımı olan Hızlı Geçiş Sistemi kullanan vatandaşlar kartında yeterli bakiyeye olmaması durumunda ya da hiçbir şekilde Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) cihazı arabasında olmadığı halde yine de Hızlı Geçiş Sistemine bağlı olan otoyol ve köprüden geçer ise kaçak geçiş yapmış oluyorlar. Geçiş yaptığı ihlal sonrasında kaçak geçiş cezası alan sürücüler bunu nasıl sorgulayacaklarını ve HGS OGS hakkında diğer merak edilen konuları internetten öğrenme imkanına sahipler.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile ilgili sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız PTT internet sitesinden yapmanız mümkün ve sisteme kayıt olarak gerekli sorgulama işlemlerini bu sayfadan yapabiliyorsunuz. İlk olarak yapacağınız işlem PTT resmi web sayfasına üye olmak olacaktır. Girdiğiniz sitede sağ üst köşe de yer alan online işlemler yazısına tıklayınız açılan sayfada Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) yazısına tıklayınız. Bu yazıya tıkladığınız zaman PTT'nin resmi olarak HGS sayfası açılmış olacaktır. PTT'nin resmi sayfasından giriş yaptığınız HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) sağ üst köşesinde yer alan müşteri girişi yazan yerin hemen solunda HGS geçiş ihlali sorgulama yazısı bulunmaktadır.

HGS OGS HAKKINDAKİ TÜM SORGULAMA VE CEZA İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ


HGS ÜRÜN BAKİYEMİ VE GEÇİŞLERİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

444 17 88 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz ya da, HGS hesabınızla ilgili bakiye ve geçiş bilgilerine ve HGS geçiş ihlal cezalarına http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Belirtilen internet adresine üye olarak kullanıcı hesabınızla ilgili bilgilerinize ulaşabilirsiniz, Giriş istasyonunuzun yanlış belirlendiğini veya belirlenemediğini düşünüyorsanız PTT Merkezlerinden veya http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden temin edeceğiniz Düzeltme Talep Formunu doldururak en yakın PTT merkezine teslim edebilirsiniz. Düzeltme Talep Formunu hgs@kgm.gov.tr e-posta adresi üzerinden de gönderebilirsiniz.

HGS - OGS DEN KAÇAK GEÇİŞ YAPILMASI DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut HGS veya OGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

OGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ SAYFASINA NASIL KAYIT OLABİLİRİM?

Müşteri hizmetleri sayfasına üye olabilmek için HGS ürününü aldığınız TC kimlik numarası üzerinden ya da vergi numarası üzerinden satışı gerçekleştirilen HGS ürün numarası ile kayıt olabilirsiniz. HGS ürün sahibi değilseniz sisteme kayıt gerçekleştirilememektedir.

ARABAMI SATTIM HGS ÜRÜNÜMÜ NE YAPMALIYIM?

Ürününüzü PTT merkez ve işyerlerinden iptal ettirerek yeni ürün alabilirsiniz, eski ürün içindeki bakiyeyi gerekli kontroller gerçekleştirildikten 7 (yedi) gün sonra yeni ürününüze aktarılabilmektedir . Yeni ürün almak istemiyorsanız iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT Merkezlerinden alabilirsiniz. Satılan araç üzerindeki etiket iptal edilerek etiket araç camından çıkarılmalı. İptal işlemi için HGS ürün sahibinin TC Kimlik ile PTT Merkez ve Şubelerine başvurarak iptal işlemini gerçekleştirilmesini talep edebilirsiniz. Verilen bilgiler PTT'den satılan ürünler için geçerlidir, bankadan ürün aldıysanız bankanızla görüşmelisiniz.

HGS ÜRÜNÜME OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VEREBİLİR MİYİM?

Posta çeki hesabı üzerinden ya da PTT bonus kart üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bankadan otomatik ödeme talimatı verebilmek için ürününüzü bankadan almalısınız. Verilen bilgiler PTT'den satılan ürünler için geçerlidir, bankadan ürün aldıysanız bankanızla görüşmelisiniz.

HGS KART VE ETİKETİNİ FARKLI ARAÇLARDA KULLANABİLİR MİYİM?

HGS sistemi plakaya tanımlı tek hesap üzerinden ücretlendirme yapmaktadır etiketin ya da kartın farklı araçlar üzerinde kullanılmasına izin verilmemektedir.

HGS ÜRÜNÜ ALMAK İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

Bireysel başvurularda kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokosiyle PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapılabilir. Kurum üzerine alınacak ürün veya ürünler için Temsil Belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri ile başvuru yapılabilir. Kiralık araçlar için yukardaki belgelere ek olarak sözleşmelerle birlikte PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapabilirsiniz.

HGS ÜRÜNÜMDEN YENİ ALDIĞIM HGS ÜRÜNÜME AKTARIM GERÇEKLEŞTİREBİLİR MİYİM?

PTT'den satılan ürünler için PTT işyerlerine giderek eski ürününüz içindeki bakiyenin yeni ürününüze aktarılmasını isteyebilirsiniz. Bakiyeniz 7 (yedi) gün sonra sistem tarafından hesabınıza eklenmektedir. Bankalardan aldığınız ürünler için bankanızla görüşmelisiniz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle