Gündem Haberleri

  HGS ceza sorgulama işlemi nasıl yapılır? HGS geçiş ihlali sorgulama

  Hürriyet Haber
  24.05.2017 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Köprü ve otoyollarda uygulanan HGS-OGS geçiş sistemi bazı durumlarda araç sahiplerinin aklının karışmasına sebep oluyor. Bunlardan en başta geleni HGS-OGS gişelerinden geçiş sonrasında limit olmaması. Banka ve PTT hesapları ile yönetilebilen hızlı geçiş sistem hesaplarında para olmaması durumunda kaçak geçiş mi sayıldığı yoksa hesabın sadece eksiye mi düştüğünü öğrenmek için araç sahipleri çoğu zaman HGS-OGS ceza sorgulama işlemine ihtiyaç duyuyor. Peki HGS-OGS ceza sorgulama nasıl yapılıyor?

  HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut HGS veya OGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

  OGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

  HGS GEÇİŞ İHLALİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

  HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya

  AĞIR VASITA ARAÇLARDA HGS
  Ağır vasıta araçlar, maksimum aks(dingil) sayısına göre tek bir HGS etiketi alacaklardır. Geçiş sırasında dingil kaldırılırsa sistemde ‘’Akıllı Sınıflandırma’’

  HGS-OGS ABONE ŞERİTLERİ

  14 Mayıs 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 10.maddesi gereğince “Sürücü, İdare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı