Gündem Haberleri

  Hessen'de vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılara test

  BERLİN (A.A)
  14.01.2006 - 18:35 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın Hessen eyaletinin, Baden Württemberg eyaletinde uygulanan “vicdan testi” benzeri bir testi, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılara uygulamayı planladığı bildirildi.

  Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine açıklamalarda bulanan Hessen İçişleri Bakanı Volker Bouffier, Alman vatandaşı olmak isteyen yabancılara yönelik “Bilgiler ve Değerler” adı altında bir testi bir ay içinde uygulamayı planladıklarını söyledi.

  Bouffier, “Bilgiler ve Değerler” isimli testle gelecekte vatandaş olmak isteyen yabancıların Almanya ve değerleriyle kaynaştığını ispatlaması gerektiğini ifade etti.

  Alman vatandaşı olmak isteyen herkesten temel vatandaşlık bilgileri beklediğini vurgulayan Bouffier, “Göç yasasında talep edilen Almanya'ya içsel bağlılık şartı, başvuru sahiplerinin bu zamana kadar yaptığı yazılı beyanla yeteri kadar sağlanmıyor. Uyum, belli bir sürenin geçmesi ve bir imzadan daha fazla bir şey” dedi.

  Hazırlayacakları testte Baden Württemberg'i örnek alacaklarını söyleyen Bouffier, “Ancak bu eyaletin testine yapılan eleştirileri de göz önünde bulunduracağız. Örneğin başvuru sahiplerinin eşcinsellik konusunda neler düşündüğünü sormayacağız” dedi.

  Bouffier, Hessen eyaletinin hazırlayacağı testte Alman tarihi ve devlet organlarına yönelik bilgiler, kadın ve erkeklerin toplumdaki rolüne ilişkin düşünceler, devletin güç tekelini elinde tutması ile seçim sistemi hakkında soruların olacağını söyledi.

  Bu arada, Yeşiler Partisi'nden Omid Nouripour, Hessen eyaletinin uygulamak istediği testi “kötü niyetle çıkarılan bir güçlük ve gereksiz” olarak niteleyerek, “Bouffier'in planladığı test hiçbir şeye yaramıyor ve bir hedefe götürmüyor. Bu, sadece güç gösterisi. Herhalde Baden-Württemberg İçişleri Bakanı Heribert Rech'in kendisinden en gerici CDU'lu Eyalet İçişleri Bakanı sıfatını almasından korkuyor” dedi.

  Baden-Württemberg eyaleti, 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancıları, özellikle de “Müslüman kültür çevresinden” gelen yabancıları “vicdan testine” tabi tutmaya başlamıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı