Gündem Haberleri

  Hesaplaşalım

  Hürriyet Haber
  29.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Kendi ülkesini, kendi ülkesinin çıkarlarını koruyamayan adama hain denir” sözleri için 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

  Erdoğan önceki gün NTV de, “Ben Kılıçdaroğlu’ndan tazminat almaktan bıktım. Ama o tazminat ödemekten bıkmadı. Bu da yargıya gidecek. Çünkü orada kullandığı bir ifade var: Hain.” demişti.

  Bu sözlere dün Kılıçdaroğlu’ndan cevap geldi. CHP’de ortak çalışma grubu toplantılarına katılan Kılıçdaroğlu, ara verilince eski Genel Başkan Deniz Baykal’la birlikte yemek yedi. Kılıçdaroğlu va Baykal, yemek salonunda gençlerin oturduğu masayı tercih ederken, Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Doğan, Parti Meclisi’nin genç üyeleri ile sohbet etti. Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Ben daha önce Sayın Erdoğan’a ‘Siz ülkeyi pazarlıyorsunuz’ dediğim zaman dava açacağını söylemişti ama açmamıştı. Bekliyorum dava açsın, hesaplaşacağız” dedi.
  Erdoğan’ın avukatları Ali Özkaya, Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan dün tazminat davasını açtı. Dilekçede özetle şöyle denildi: “Türk pozitif hukukunda düzenlenmiş en ağır suç ‘vatana ihanet’tir. Davalının da ‘hain’ kelimesini ‘vatana ihanet’ anlamında kullandığı açıkça ortadadır. Bu sözlerin, bugünkü yazılı olan hukuk kuralları karşısında ağır suç teşkil edebilecek nitelikte olduğu açıktır. Bu sözlerle müvekkilimin, vatan hainliği derecesinde suç işlediği ileri sürülmüştür. Bu da kişilik haklarının ağır biçimde saldırıya uğraması sonucunu doğurur.”                             

  Artık muhatabı Öcalan’dır

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olası “İkinci Oslo” sürecine destek vermeyeceklerini açıkladı. Habertürk’ün canlı yayınına katılan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Oslo süreci ilkesiz bir süreçtir. Amacı AKP’ye seçim kazandırmak için PKK’ya eylemsizlik kararı aldırmak. Şimdi de cumhurbaşkanlığı seçimi var. Siz kendi muhatabınızı belirliyorsunuz. Kim? Efendim omuzunda silah olan muhatabım olur ama milletvekili olmaz. Çelişkiye bakın. Eğer bir başbakan çıkıp ‘Öcalan’la görüşülmeli diyorsa muhatabı artık Öcalan’dır. Bunu içime sindiremiyorum.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı