Gündem Haberleri

  Hesap veremiyor

  Hürriyet Haber
  13.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kayıp 1 trilyon nedeniyle soruşturulan kapatılan RP'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, müthiş yolsuzluk iddialarına hedef olan 1997 yılına ait parti hesaplarını veremeyeceğini açıkladı. Bunu Anayasa Mahkemesi'ne bildiren Erbakan hakkında 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılabilecek.

  RP'nin 1997 yılında sır olan 1 trilyonu nedeniyle soruşturulan RP eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, hakkında ikinci bir suç duyurusunda bulunulmasına yolaçabilecek bir itirafta bulundu. Erbakan, müthiş yolsuzluk iddialarına hedef olan 1997 yılına ait parti hesaplarını veremeyeceğini bildirdi. Anayasa Mahkemesi'nin, Siyasi Partiler Yasası (SPY) hükümleri gereğince, Erbakan'dan RP'nin kapatılmasına rağmen 1997 yılı parti hesaplarını soracağı ortaya çıktı. Erbakan'ın bu hesabı vermesi gerektiği, aksi halde Anayasa Mahkemesi'nin, üç aydan altı aya kadar hapisle yargılanması için suç duyurusunda bulunulabileceği belirlendi. SPY'nin ‘‘Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi'ne gerekli bilgilerin verilmemesi’’ni düzenleyen 111. maddesi, parti kesin hesaplarının, Yüksek Mahkemeye sunulmaması halinde, sorumlular hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor.

  SORUMLU

  Erbakan, Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yazısında, RP'nin kapatıldığını ve il örgütleri dağıldığı için kesin hesap çizelgelerini alamadığını öne sürdü. Erbakan, Anayasa Mahkemesi'nden, Tasfiye Kurulu'ndan parti hesaplarına ilişkin belge ve defterlerin istenmesini de talep etti. Ancak, SPY hükümleri gereğince, Erbakan'ın, 16 Ocak 1998'de kapatılan RP'nin 1997 yılı hesabını vermesi gerektiği, aksi halde genel başkan olarak, genel sayman ile birlikte kişisel cezai sorumluluğunun doğacağı belirlendi. SPY'nin 73 ve 74. maddeleri parti genel başkanlarının genel merkez ve il teşkilatlarının kesin hesaplarının onaylı birer örneğini en geç Haziran ayı sonuna kadar Anayasa Mahkemesi ve bilgi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunmasını şart koşuyor. Anayasa Mahkemesi'nden bir yetkili konu ile ilgili olarak şunları söyledi: ‘‘RP, 31 Aralık 1997'de hesabını bitirip, Nisan ayında sunmalıydı. Parti hesabı sunulamazsa, Erbakan ve genel sayman sorumlu olur. HEP, DEP, HADEP ve birçok kapatılan parti örneklerinde olduğu gibi, o yıla ait kesin hesaplar da mali denetime tabi tutulur. Bu hesaplar incelenir. Hesabın verilmemesi halinde ise genel başkan ve genel saymanın cezai sorumluluğu doğar. Haklarında Asliye Ceza Mahkemesi'nde suç duyurusunda bulunulur.’’


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı