Gündem Haberleri

  HES işçileri köylülere saldırdı: 3 yaralı

  H.Hakan KABAHASANOĞLU- Muhammet KAÇAR/ÇANAKÇI(Giresun)- RİZE, (DHA)
  11.05.2010 - 15:53 | Son Güncelleme:

  GİRESUN’un Çanakçı İlçesi’nde yapımı süren Deregözü Regülatörü ve Düzköy HES inşaatlarında çalışan işçiler ile köylüler arasında kavga çıktı. Kavgada 3 köylü yaralandı.

  Çanakçı Deresi'nin kenarına taş döken HES işçileri ile taş dökülmesine tepki gösteren köylüler arasında başlayan tartışma kavgaya dönüştü. İddiaya göre sopalarla köylülere saldıran işçiler 3 kişiyi yaraladı. Yaralanan Sezai Yılmaz, İsmet Yılmaz ve Murat Yılmaz, Görele Ergün Özdemir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Akraba oldukları belirtilen yaralılardan durumu ağır olan Sezai Yılmaz Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakütesi Farabi Hastanesi’ne sevk edildi. Olayın ardından Deregözü köyüne giden jandarma soruşturma başlattı.
  Olay sonrasında bir açıklama yapan köy muhtarı Hüseyin Kır, Deregözü ve Düzköy köylerinde yapılacak 4 HES için yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtıklarını belirterek, “Mahkemenin sonucu belli olmadan çalışma yapılmaması gerekir. Ancak bizi dinleyen yok. Köylülerin üzerinde çok büyük baskı var. Bazı arkadaşlarımızı da bize karşı kışkırtıyorlar. ‘Sizin gücünüz yetmez’ diyerek gözdağı veriyorlar, izinsiz bahçemize girip ağaçlarımızı kesiyorlar. Buna birilerinin dur demesi lazım. Devlet bize sahip çıksın” dedi.

  ‘MÜCADELEDE KARARLIYIZ’

  Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan da, HES çalışanlarının saldırıları sonucunda 3 köylününün yaralanmasının üzüntü
  verici olduğunu belirterek şöyle konuştu:

  “Çanakçı Vadisi’nde 12 köy muhtarı ve yöre halkı, HES’lere karşı 10 Mart 2010 tarihinde Ordu İdare Mahkemesi’nde, ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ davası açtı. Bütün yargı kararlarına, halk tepkisine ve bilimsel raporlara karşın söz konusu firmalar, ilgili Bakanlık ve kurumlar, bu projelerin yapımını adeta zorla yöre insanlarımıza dayatmaktadır. Düzköy ve Deregözü köylerinin sakinleri, yapımcı firmaları tarafından tehdit ediliyor, dövülüyor ve köylerinden çıkartılmak isteniyor. Bütün saldırı, tehdit ve nereden aldıkları belli olmayan güçlerine karşı Çanakçı Vadisi’nde yaşayan köylüler HES’lere karşı yılmadan, demokratik ve hukuksal mücadeleyi sürdürmekte kararlıdır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı