Gündem Haberleri

  Hermeneutik sınırını zorluyor

  Ümit ÇETİN/ANKARA
  16.07.2015 - 01:57 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “PKK kesinlikle Türkiye’ye karşı silah bırakmalıdır” sözlerini eleştirerek, “Çelişkili ifadelerini izah etmekte insan zorlanıyor. Hermeneutik diye bir bilim var biliyorsunuz. Anlama, yorum bilimi. Onun bile sınırlarını zorluyorsunuz” dedi.

  Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

  ÇOK ENTERESAN AÇIKLAMALAR

  “Hem bir tarafta ‘Biz çözüme katkı sunmak için buradayız. HDP’nin Meclis’e girmesi, siyaseten güçlenmesi, barış sürecini güçlendirir. Silahsızlanmanın önünü açar’ diyeceksiniz, ondan sonra da gelip ‘Yok canım bu iş bize düşmez, biz yapsak da kimse bizi ciddiye almaz, bunun muhatabı bellidir’ diyeceksiniz. Hem bir tarafta ‘Partilerin silah bırak çağrısı yapmak halkı kandırmaktır’ gibi bir ifade kullanacaksınız çok enteresan, öbür tarafta da ‘Bunun muhatabı belli’ diyeceksiniz. Muhatabı belli dediğiniz kişi bu çağrıyı zaten geçtiğimiz şubat ayında yapmış. PKK halen neden silah bırakmıyor?

  CUMHURBAŞKANI’NIN TAVRI BELLİ

  Bir tarafta demokratik siyaset diyeceksiniz, öbür tarafta silahlara söz söyleyemeyeceksiniz, ‘silah bırakma çağrısında ben bulunamam başkaları bulunabilir’ diyeceksiniz. Bu kendiyle çelişen bir pozisyon. Burada çözüm sürecini başlatan irade ortadadır. Bu süreci başlatan Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tavrı da baştan bellidir. Ama sanki bu iradeyi koyan kişi Sayın Cumhurbaşkanımız değilmiş gibi ‘Çözüm sürecini bitirmek istiyor’ gibi propagandalara, kampanyalara başvurulması da kabul edilebilir bir durum değildir.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı