GeriGündem Herkesle görüşülür
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Herkesle görüşülür

Herkesle görüşülür
refid:21528324 ilişkili resim dosyası

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Oslo süreciyle ilgili partisinin tavrına ilişkin değerlendirmelerini, “Bir siyasetçinin ülkede kan akmaması, can kaybı yaşanmaması için alamayacağı risk yoktur. Terörü azaltmak, kanı durdurmak için gerekirse herkesle görüşülür” açıklamasıyla sürdürdü.

Kılıçdaroğlu, dün yaptığı açıklama şöyle:

Nasıl bir görüşme ki...

“Herkesin şu soruyu kendi vicdanında tartmasını istiyorum: Bu nasıl bir görüşmedir ki sonunda oluk oluk kan akmaya başladı? Bu nasıl bir görüşmedir ki sadece terörü azdırdı? Bir kez daha altını çizerek söylüyorum: Evet, kanı durdurmak ve huzuru tesis etmek için siyaset, bu tür tedbirleri de geliştirmek zorundadır, diyalog ve konuşma elbette siyasetin ve aklın tabiatı gereğidir.

O sözleri bilmeliyiz

Fakat şu gerçeği tespit etmeden bugünkü yaşadığımız sorunları anlamamız mümkün değildir. Oslo görüşmesi, sonucu itibarıyla akan kanın artmasıyla, terörün misliyle azmanlaşmasıyla sonuçlanmıştır. O halde bu görüşmelerde masaya yatırılmış konuları bilmek zorundayız. Konuşma üslubunu bilmek zorundayız. Verilen sözleri bilmek zorundayız. Ne için? Bir daha aynı hataları yapmamak için. Oslo süreci bütün Türkiye için hâlâ karanlıktadır. Bu süreç aydınlatılmadan terörün niye böyle azdığını anlamamız mümkün olmayacaktır. AKP’nin çıkarları için ülkemizin kaderiyle ne tür bir kumar oynandığını bilmek zorundayız.

Fikir ayrılığımız yok

CHP’nin temsilcilerinin bu konuda en küçük bir fikir ayrılığına düşmesi söz konusu olamaz. Ben başta olmak üzere hepimiz aynı soruyu soruyoruz ve ısrarla AKP’nin vereceği cevaplarının peşindeyiz.

Akıl oluşturamıyoruz

Toplumdaki çatışmaları azaltamayan, toplumsal uzlaşmayı sağlayamayan bir yönetim tarzında siyaset ve akıl yerini zorbalığa, dayatmacılığa ve kuru inada terk etmiş demektir. Siyasi akıl çözüm üretme yeteneği olan akıl demektir. Bugün Türkiye’nin en temel sorunlarını çözmeye yönelik bir akıl oluşturamıyoruz. Bunun en temel sebebi toplumsal ve entelektüel birikimimizi tamamen dışlayan ufuksuz ve uzlaşmasız yönetim anlayışıdır. Çözüm üretemeyen bir siyasi anlayış gittikçe gayrimeşru hale gelmiş demektir. Ülkemize, demokrasimize, huzurumuza ve barışa katkı sağlamak istiyorsak bu siyasetsiz siyaset kurumundan, aklı ve bilgiyi dışlamış bu yönetim anlayışından kurtulmalıyız.”

Anayasayı konuşma

Kılıçdaroğlu, dün Ankara’dan İstanbul’a hareketi öncesi de şunları söyledi: “Oslo süreci bugünkü çıkmazımızın temel noktalarından birisidir. Terör örgütünü yüreklendirmiştir. Biz sesimizi keseceğiz, susacağız, AKP ülkeyi kan gölüne döndürecek. ‘Niçin görüştünüz’ demiyorum, ‘Neleri görüştünüz?’ diyorum. Siz görüşme yapacaksınız ‘Silah bıraksın’ diye, anayasayı görüşeceksiniz, devletin düzenini görüşeceksiniz. Bunu kabul etmeyiz. Hükümetin bu konuda çıkıp yüreklice açıklama yapmasını bekliyoruz. Öyle devlet görüştü, şu görüştü, bu görüştü diye halkı kandırmasınlar. Ne görüşüldü, ne sonuçlara varıldı, çıkıp anlatsınlar.”

Başbakan’a yalan yakışmaz

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Kartal’da düzenlenen “Barışa Çağrı” mitinginde konuştu. CHP Lideri, barışın onurlu mücadeleyle elde edildiğini söyledi. Oslo’daki görüşmeleri hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: “Erdoğan’a soruyorum. Neyin pazarlığını yaptınız ve neden bu sorun çözülmedi? Çık, halka anlat. Doğruları söyle, doğruları söylemezsen bu halk sana gerekli dersi verecektir. Bir başbakana halkına yalan söylemek yakışmaz. Çıkacak, bu milletten özür dileyecek.” Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda vatandaşlar ile birlikte barış güvercini uçurdu. Mitingde Bulutsuzluk Özlemi ve Volkan Konak da sahne aldı.

Genel Başkan ile aramda çelişki yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile aralarında Oslo açıklamaları nedeniyle bir çelişki olduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Edirne’de Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi’yi makamında ziyaret eden Koç, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Kılıçdaroğlu ile mutabakat sağlanarak parti adına açıklama yaptığını belirtti. Koç, şunları söyledi: “Medyada bir grup, Oslo görüşmeleriyle ilgili yaptığımız çıkışı çarpıtma hevesinde. Sayın Genel Başkan’la aramda bir çelişki varmış, fotoğrafını sunma gayretinde. Sözcülük görevim sırasında ne söylediysem hepsi sayın Genel Başkan’la kelime kelime görüşülerek mutabakat sağlanarak parti adına söylenmiştir. Şimdi öyle sunulmaya çalışıyor ki ben bağımsız, Genel Başkan’ın bilgisi dışında, bir çıkış yapmışım daha sonra rahatsızlık olmuş. Üçüncü dönem milletvekiliyim. Hiçbir zaman böyle bir açmaza düşmem Sayın Genel Başkan da söylüyor. İkimizin açıklamaları ortada.”  - Engin ÖZMEN / DHA

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle