Gündem Haberleri

  Herkesin sağlık sigortası olacakmış!

  Burhanettin DEMİRCİOĞLU
  17.10.2003 - 20:35 | Son Güncelleme:

  Sosyal güvenlik ve sağlığın birbirinin ayrılmaz parçası olduğu gerçek. Türkiye'nin öncelikle iyi bir sosyal güvenlik politikasına ve işi bilen iyi bir maestroya ihtiyacı var.

  Bugüne kadar her hükümet kendine göre farklı bir sosyal güvenlik politikası ile gündeme geldi. Sosyal güvenliğin 'S' sinden bile anlamayanlarla ite kaka, bugüne kadar geldik.

  Eğitimi, adaleti ve sosyal güvenliği hükümetlerin elinden almak gerektiğini düşünüyorum. Bu kurumlar kesinlikle bağımsız olmalıdır. Bir ülkede sosyal güvenliğe, eğitime, adalete devletten ayrılan pay, o ülkenin kalkınmışlık düzeyi ile doğrudan ilgilidir. Ülkemizde yaşanan insanların üçte ikisi sosyal güvenlikte kapsam dışıdır. Kapsam içinde olanlar ise sigorta sicil numaraları ile kalmışlardır. Kayıtdışı çalışma 11 milyonun üzerindedir. Hükümet ve bakanlıkların kayıtdışı ile mücadelesi yok denecek düzeydedir.

  *

  Sağlıkla ilgili bir sorgulama yaptığımızda, uzman olmanıza gerek olmadan, koruyucu sağlık hizmetlerinin yokluğu hemen görülebilmektedir. Bebek ve anne ölümlerini göremezlikten gelemeyiz. Ülkemizde sağlık personeli yetersiz olup, halka bırakın sağlık hizmetini, sağlık eğitimi bile verilememektedir.

  Hastane kuyruklarını ve aylar sonrasına verilen ameliyat randevularını biliyoruz. Çeşitli nedenlerle hastaneye kabul edilmeyip hastane kapısında ya da ambulanslarda ölenler var.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sosyal güvenlik bakanlığından çıkmış adeta Maliye Bakanlığı olmuştur. Her şeyi para olarak görmektedir. Şimdi bu bakanlık ortaya çıkıp, ‘sosyal güvenlik kurumlarını tek çatı altında topluyorum, sigorta ile sağlığı birbirinden ayırıyorum’ diyerek taslak çıkarmıştır.

  Bakanlık ve bağlı kurumlar, kaçak çalışanı ve çalıştıranı tespit edememektedir. Bana göre tespit etmek istememektedir. Yine maliyede kayıtlı bulunan vergi mükellefini maliyeden alıp Bağ-Kur'a kaydını yapamamaktadır.

  Bakanlık, ticaret odalarından ya da ticaret sicilinden şirket ortaklarını tespit edemiyor. Şimdi kalkıp, ‘Türkiye'de yaşayan herkesi sağlık sigortası kurumuna kayıt edeceğim ve bu zorunlu olacak’ diyor. Bunu ciddi bulmuyorum.

  Kendilerini sosyal güvenliğe adamadan, işten anlamadan ve Türkiye'ye uygun bu konu ile ilgili projeleri olmadan herkesi zorunlu sağlık sigortası içine alacaklarını söylemelerini 'hayalcilik' olarak görüyorum.

  Yapacaklarına ve başarılı olacaklarına da inanmıyorum. Yanılmış olmayı da ayrıca çok istiyorum. İnşallah haklı çıkarlar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı