Gündem Haberleri

  Herkesi uyardı

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  04.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Başkanı sıfatıyla adli yıl açılışında ilk kez konuşan Ali Alkan, terör başta her konuda mesaj verdi ve medyayı “yargısız infazdan kaçının” diye uyardı.

  Alkan, yeni anayasa fırsatının kaçırılmamasını, ancak devletin üniter yapısını zaafa uğratacak düzenlemelerden kaçınılması, mutlaka toplumsal katılım ve uzlaşma sağlanması uyarısı da yaptı. İfade özgürlüğü ile terör propagandasının birbirine karıştırılmamasını isteyen Alkan, yetkili makamlar eliyle yürütülecek terörle mücadelede mutlaka hukuka uygunluk alanı içinde kalınması uyarısında bulundu. Alkan şöyle konuştu:

  Şiddet olmadan tedbir alın

  “Kadına yönelik şiddet insan onuruna yapılan bir saldırı ve en güncel insan hakları problemlerinden biridir. Bu sorun sadece kadınların değil tüm toplumun sorunudur. Önemli olan olay meydana geldikten sonra soruşturulması değil önleyici tedbirlerle önlenmesidir. Aile içindeki bu şiddetin önlenebilmesi için hukuki korumanın yanında, kadının ekonomik ve sosyal yönden desteklenmesi ve toplumun da eğitim yoluyla bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

  Hukuk içinde kalınmalı

  Yetkili makamlar eliyle yürütülecek terörle mücadelede, mutlaka hukuka uygunluk alanı içinde kalmalıdır. Terörle mücadelede hukukun üstünlüğünü bağlı kalma sadece mümkün olması gereken değil, aynı zamanda gerekli ve zorunlu olan koşuldur. Yargı terörün hangi özgürlükleri istismar amacıyla kullandığının farkındadır. Biz devletimizin hukukun üstünlüğü ilkesi içinde kalarak terörü sona erdireceğine gönülden inanıyoruz.

  İş yükümüz 50 kat fazla

  Yılda 650 bin dosyanın temyiz incelemesi için yüksek mahkemeye gelmesinin hiçbir şekilde makul bir durumu olmadığını, bu sayının dünya ortalamasının yaklaşık 50 katı olduğunu, böyle bir iş yükünün de uzun süre kaldıramayacak nitelikte bulunduğunu söylemeliyim.”                      

  İfade özgürlüğü sorunu var

  “İfade özgürlüğü belli bir düşünceye sahip olabilme ve bunu paylaşıp yayabilme özgürlüğünü ifade etmektedir. Türkiye’de bugün itibariyle ulusal mahkemeler ve AİHM’e ifade özgürlüğü alanında giden dava dosyaları sayısı dikkate alındığında bir ifade özgürlüğü sorunu bulunduğu görülecektir. Bu sorunu, bu özgürlüğün görev ve sorumluluk yüklediği gerçeğine aykırı hareket eden anlayışlar bir yandan, kamu gücünün otoriter eğilimlerle kullanımı diğer yandan büyütmekte, başta ifade özgürlüğü olmak üzere hak ve özgürlükleri istismar eden terörist yöntemler çözümü güçleştirmektedir. Terörist yöntemlerle ifade yöntemleri birbirinden ayrılmalıdır. Şiddete teşvik, ırkçılığa çağrı ve nefret içeren ifadelere geçit vermemeli ancak kamu gücünü temsil edenler de toleransı elden bırakmamalıdır.”

  İzmir protestosu

  İZMİR’de 2012- 2013 adli yıl açılış töreninde Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu üyesi yaklaşık 50 avukat ellerinde dövizlerle sessiz eylem yaptı. Baro Başkan adayı Özdemir Sökmen, amaçlarının yeni adli yılı ve İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak’ı sessizce protesto etmek olduğunu söyledi. Sökmen şöyle dedi: “Açılışa geldik, başsavcı bize bir merhaba bile demedi. 3 yıl önce başsavcımız, kurulan çadır mahkemesinde verdiği karar ile PKK’lı teröristlerin girişine öncülük etmiştir. Bu teröristler ellerini kollarını sallayarak, Türkiye’ye girmiştir. Biz onu protesto edecektik. ”       Bahri KARATAŞ / DHA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı