Gündem Haberleri

  Herkese kablosuz kimlik

  Batuhan Okur batuhanokur@hurriyet.com.tr
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  11 Eylül’de ikiz kulelere düzenlenen terörist saldırıların etkileri maalesef Irak ve Afganistan’a düzenlenen saldırılarla sınırlı kalmadı. Hepimizi çok yakından ilgilendiren, sessiz sedasız gelen başka bir değişim var. Uzun yıllardır konuşulan ancak ciddi bir itici güç olmadığı için sürekli ertelenen dijital kimliklerden bahsediyorum.

  Amerika’nın önderliğinde pasaportlar ile başlayan ancak nerede biteceği belli olmayan devletler tarafından vatandaşlarına verilen kimliklerin dijital ortama geçirilmesi çabası var. Yeni pasaportlar içerilerinde radyo frekansı üzerinden haberleşebilen RF-ID adı verilen silikon yongalar içerecekler. Pasaportların içerisindeki bu silikon yongalar vesikalık resminiz ve parmak izi gibi size özel bir takım bilgileri barındıracaklar. Pasaport kontrolü esnasında elle veri girişi yerine pasaportunuz bir okuyucundan geçirilecek ve bütün kişisel bilgileriniz veritabanına işlenecek. Singapur, Tayland ve Amerika’nın başı çektiği bu girişime Türkiye’de Eylül ayı içerisinde bir ihale açarak katıldı, tam zamanını bilmemekle beraber 2007’den itibaren RF-ID içeren e.pasaportların ülkemizde de verileceğini tahmin ediyorum.

  Bu yeni teknoloji e.pasaportların kuşkusuz en önemli artısı sınırları ve ülkemizi daha güvenli hale getirecek olmaları. (Bu arada çok şükür dünya standartlarında pasaportlara kavuşacağız) Büyük bir ihtimalle sınırlardaki giriş çıkışlarda hızlanacak. Bunlar güzel gelişmeler ancak sıkıntı RFID teknolojisinin nüfus cüzdanı, sağlık karnesi gibi daha genel kullanımlı kimliklere sıçraması.

  Gittikçe dijitalleşen dünyada ister istemez dijital bilgilerinizin önemi artıyor, kredi kartı ile yaptığınız harcamalardan sağlık ile ilgili bilgilerinize kadar bütün kişisel verileriniz hızla dijital ortama kayıyor ve bu değişim, benim de içinde bulunduğum bir gurup insanı endişelendiriyor.

  Bu tarz bütün bilgilerinizin dijital ortamda saklandığı bir ekosistem faydalarının yanı sıra bir kişilik haklarınızı tehlikeye atabilecek bir takım engebelerde barındırıyor. Örneğin, sağlık karnenizin radyo frekansı üzerinden haberleşebilen ve bütün sağlık geçmişinizi içeren bu teknolojiyi barındırdığını düşünün. Bu teknoloji sayesinde Türkiye’nin herhangi bir yerindeki hastaneye gittiğinizde doktorunuz, dijital sağlık karnenize kaydedilmiş bütün sağlık geçmişinizi görebilir ve teşhisinde bu bilgileri kullanabilir. Bu sayede hangi ilaçlara alerjiniz olduğunu geçmişte hangi rahatsızlıkları geçirdiğinizi bilip, etkin teşhis koyabilir. Bu tarz bir yenilik sağlık sistemini de daha etkin hale getirebilir, örneğin hastaneler ortalama çekilen 100 röntgenden 20’sini kaybediyorlar, bu sistem sayesinde hiç bir röntgeniniz kaybolmayabilir. Ancak, bu sistem sağlık sigortası yapan firmaların sizin risk analizinizi daha etkin bir biçimde yapmasına dolayısı ile sizi sigortalamayı ret etmesine veya sigortalamak için çok ciddi rakamlar istemesine de yol açabilir.

  Her yeni teknoloji gibi RF-ID’de bir yandan hayatımızı kolaylaştıracak fırsatları sunarken bir yandan da potansiyel problemleri beraberinde getiriyor. Kanun koyuculara ve kamuoyuna düşen görev bu teknolojileri bütün artılarıyla ancak kişilik haklarımızı çiğnemeden devreye alınması için gerekli çalışmaları yapmak. Umuyorum Türkiye bu düzenlemeleri kişilik haklarımıza özen gösterecek şekilde yapacak ve bizler de dünya standartlarında RF-ID yongalı e.pasaportlara kavuşacağız.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı