Gündem Haberleri

  Herkese eşitim

  ANKARA
  06.08.2009 - 01:10 | Son Güncelleme:

  ÜÇÜNCÜ TUR OYLAMADAN FOTOĞRAFLAR

  KÜRT açılımına dönük adımlar sonucu hükümet ile Demokratik Toplum Partisi (DTP) arasındaki yakınlaşma, ilk meyvesini Meclis Başkanlığı seçiminde verdi. DTP’li aday Hasip Kaplan’ın jest yapıp çekilmesi sonucu DTP’lilerin de desteğini alan Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, 338 oyla Meclis Başkanı oldu. Genel Kurul’daki ilk iki tur oylamada kendi grubundan önce 22, sonra 14 fireyle karşılaşan Şahin dün de AKP grubunun fire vermesine karşın toplam oyunu artırdı. Oy hakkı bulunmayan Köksal Toptan dışında, AKP’nin 337 oyu bulunuyor. Şahin 338 oyla seçildi. DTP’de MYK toplantısı olduğu için oylamaya 10 DTP’li katıldı. DTP’liler, Şahin’e oy verdiğini açıklayınca, AKP’de 10’a yakın fire olduğu ortaya çıktı.

  Genç’e 1 oy

  DTP’nin desteğine karşın Şahin, Meclis’te en fazla oyla seçilme rekorunu elinde tutan Köksal Toptan’ın çok gerisinde kaldı. Toptan, 450 oy almıştı. Bu sonuçla, 3 Kasım 2002’den beri dört dönem üst üste Meclis Başkanı AKP’den seçilmiş oldu. CHP’li aday İlhan Kesici 103, MHP’li aday Münir Kutluata 66 oy alırken, daha önce Kamer Genç’e verilen 9 oy dün boş olarak kullanıldı. Kamer Genç, son turda sadece kendi oyunu aldı. Genç’e çıkan tek oy “bravo” sözleriyle alkışlandı.

  Ekincik’te tatilde olan ailesi Meclis Başkanlığı seçimlerine izlemeye gelmezken, Şahin’in erkek kardeş İbrahim Şahin, konuklar arasında yeraldı. Şahin daha sonra yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Anayasamız ve içtüzüğümüzün kuralları içinde hiçbir peşin hükme kapılmaksızın tam bir tarafsızlıkla yüce Meclis’e hizmet etmeye çalışacağım. Her alandaki uyarılarınız benim için çok değerli olacaktır. Beraat Kandilinizi de tebrik ediyorum. Artık bu seçim bitmiştir. Bana oy veren, vermeyen tüm milletvekili arkadaşlarım bana eşit yakınlıkta ve eşit uzaklıktadır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı