Gündem Haberleri

  Herkes partide eğlenirken o kriz uyarısı yaptı

  Bloomberg
  02.02.2011 - 17:54 | Son Güncelleme:

  Geçen hafta siyasiler ve finans sektörünün önde gelen isimleri Davos'taki partilerde ilişkilerini güçlendirmekle meşgulken, yakınlardaki bir otelde konaklayan Barrie Wilkinson, 2015'te bir krizin geleceği uyarısı yapıyordu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor        

   

  Londra merkezli yatırım danışmanlığı hizmeti veren Oliver Wyman şirketinin ortaklarında Wilkinson, Morosani Schweizerhof Oteli'nde verdiği röportajda, "Ekonominin temellerine yönelik problemler tam olarak çözümlenmedi... Önceki kriz neden olan gevşek para politikası ve ticaretteki dengesizlik, şu anda, o zamankine kıyasla daha büyük durumda" değerlendirmesini yaptı.

   

  Davos'taki kast sisteminin en alt kategorisinde yer alan Wilkinson'ın yaka kartı, birçok toplantıya katılmasına yetecek giriş iznine sahip değildi. Wilkinson'ın verdiği mesaj diğer taraftan, 2008'deki finansal krizden sonra daha çok iyimser bir tablo çizen çoğu katılımcıyla çelişiyordu.

   

  Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty, 29 Ocak'ta finans şirketlerinin yöneticileriyle katıldığı bir toplantıdan ayrılırken, "Tamamlanan sistemik reformlar çok önemli seviyede... Bugün küresel çapta çok farklı operasyonlar gerçekleştiren finansal kuruluşların, yüksek sermaye oranlarına sahip olduğu ve daha iyi düzenlemelerle yönetildiği konusunda daha iyi bir iletişim içinde olmalıyız" diyordu.

   

  KARAMSAR TABLO

  Wilkinson'un, "2015 Finansal Krizi: Önlenebilir Tarih" adlı çalışması çok da umutlu bir tablo çizmiyor. Toplam 24 sayfalık raporda, yüksek karşılık oranlarından dolayı düşük getiriden kaçmak istenmesinin, emtia ve gelişmekte olan ülkelerde yüksek getiri ve sonrasında da varlık balonlarına neden olacağı uyarısı yapılıyor. Düzenleyici kurumların, bankalar üzerindeki kısıtlamalara yoğunlaşması da yatırımcıları sisteme daha fazla risk yaratan, serbest fonlara yönlendirebileceğine de dikkat çekiliyor.

   

  Raporda, banka yöneticilerine ve hissedarlarına, geçmişteki yüksek kazançların sürdürülebilir olmadığına ve bu alanlardaki riski azaltmak için daha fazla denetim yapılması gerektiği uyarısı yapılıyor.

   

  KALDIRAÇ ORANLARI ÖNEMLİ

  Cambridge Trinity College'den mezun olan 1993 yılından beri Oliver Wyman'da risk yönetimi tarafında çalışan Wilkinson raporunda, "Bankaların kaldıraç oranlarını azaltması gerekiyor... Benim için bunun en önemli göstergesi, bankaların sektör genelinde yüksek getirili varlıklarını azaltıp, azaltmayacağı olacak. Eğer bunu yapmazlarsa, korkarım ki sistemdeki gizli riskler onları bekliyor olacak" dedi.

   

  * Bu yazı Bloomberg.com'da, "Lonely Analyst Warns of 2015 Bank Crisis Amid `Upbeat' Davos" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı