Gündem Haberleri

  Herkes işin içinde çözmeye çalışıyor

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN Nuray BABACAN/ ANKARA
  25.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, gündeme oturan ’Kürt açılımı’ çalışmaları konusunda parti grubuna değerlendirmelerde bulundu.

  Erdoğan, sürecin Genelkurmay dahil devletin tüm birimleri tarafından işbirliği ile götürüldüğünü açıkladı. TBMM Başkanlığı konusunda nabız yoklamak için parti grubunu olağanüstü toplayan Erdoğan, basına kapalı yapılan toplantıda şunları söyledi:

  Çok ciddi çalışma var

  Türkiye’nin on yıllardır birikmiş, çözülememiş bu en önemli sorununu ciddi olarak ele aldık. Ciddi çalışmalarımız var. Adına ne derseniz deyin; ister Kürt Sorunu, ister Güneydoğu Sorunu deyin. Pek çok karar aldık hayata geçirdik. İşte Şeş TV, işte panolardaki Kürtçe ilanlar. Başka adımlar da gelecek.

  İmralı ile temas iması

  DTP, PKK’nın yaptığının terör olduğunu kabul etmedikçe bizim muhatap almamız mümkün değil, doğru da olmaz. Masaya oturalım gibi değerlendirme ve laflar da doğru değil, yanlış. İmralı ile görüşülüyor mu görüşülmüyor mu tartışılması da yanlış. Devletin bütün kurumları; Genelkurmayı ile MGK’sı, MİT’i ilgili devlet kurumlarıyla bu çalışmayı, değerlendirmeyi yapıyor, bu süreç işliyor. Herkes bu işin içinde, devlet çözmek için çalışıyor.

  Henüz hazırlık aşaması

  Görüşülmesi gereken yerler varsa görüşülüyor. Bu konuda size de hiçbir bilgi vermem, vermeyeceğim de. Yapılan şeylerin içeriğini de anlatmam, anlatmayacağım. Çünkü süreci çok dikkatli götürmek için çok titiz olmalıyız. Bu bir hazırlık aşaması o nedenle bunun detaylarını size de başkalarına da şu aşamada veremeyiz.

  Vekillere tekrar uyarı

  Bu sürece destek olmak gerek. Ancak bazı arkadaşlar çıkıyor, televizyonlarda kendi adlarına konuşuyorlar. Söyledikleri kendi bölgelerinde ilgi çekebilir; ama ülkenin diğer bölgelerinde farklı karşılanabilir, bundan da partimiz zarar görür. Daha da önemlisi, bir süreç işliyor, buna herkesin katkı sağlaması gerekirken, bu tür davranışlar süreci baltalar. Arkadaşlar dikkatli olmalı. Bu konuda konuşulması gerekirse de ben konuşurum.

  Baykal’a da gönderin

  Gece yarısı yasaları deyip duruyorlar; ’Bizi kandırdılar, kazık attılar’ diyorlar. Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ arkadaşımız; o geceki Meclis görüşmelerinin CD’lerini çıkarın, hemen bir basın toplantısı düzenleyin. Nasıl el kaldırdıklarını gösterin. Bu CD’den bir tane de Baykal’a gönderin. O da görsün.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı