Gündem Haberleri

  Her yerde rekor var

  hurriyet.com.tr
  20.10.2007 - 00:55 | Son Güncelleme:

  Emtia ve döviz piyasalarında arka arkaya rekorlar geliyor. Petrolde devam eden rekor serisine dün yeni bir halka eklenirken, altın dahil değerli metaller sektöründe de fiyatlar zirveye çıktı. Öte yandan euro, dolar karşısında rekor tazeledi.

  Analistler piyasadaki yüksek tansiyonu doların düşük seyrine ve Türkiye ile Irak arasındaki gelişmelere bağlıyor.

  Londra piyasasında dün sabah ABD hafif petrolünün varil fiyatı 90,07 dolara, Brent petrolünün varil fiyatı da 84,85 dolara kadar ulaşarak yeni rekorlar kırdı.
  Fiyatlar öğle saatlerine doğru biraz gerileyerek 89,80 (ABD hafif) ve 84,54 (Brent) dolara inse de hala yüksek kabul edilen bir seviyede seyrediyor.

  Altın fiyatlarındaki kuvvetli seyir de devam ediyor. Son 28 yılın zirve seviyesine tırmanan altın fiyatlarını dolardaki düşüş besliyor. Yatırımcılar dolar düştükçe altına geçip kendilerini enflasyona karşı koruma altına alıyor. Ayrıca Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası operasyonu ve yaşanan belirsizlik de altın fiyatlarını artırıyor.
   
  Altın fiyatı spot piyasada 770 dolara kadar çıkarken, 1980 Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yılbaşından bu yana altındaki değer artışı da yüzde 20 olarak kaydedildi. Uzmanlar, petroldeki yükseliş ve ABD Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indirimini de yükselişin nedenleri arasında sayıyor.

  Avrupa ortak para birimi euro da dolar karşısında tarihin en yüksek seviyelerinde gezinmeye devam ediyor. ABD'den gelen verilern zayıf olması euroya yararken, parite 1.43 seviyesinin üzerinde yeni tarihi zirvesine ulaştı. ABD'deki faiz indirimine yönelik beklentiler de eurodaki artışı hızlandırıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı