Gündem Haberleri

  Her şey Sertab Erener için

  VAN (A.A)
  19.05.2010 - 10:12 | Son Güncelleme:

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde düzenlenen bahar şenliklerinde yaşanan izdiham enteresan görüntülerin oluşmasına sebep oldu.

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan, öğrencilere “Bu üniversitede gördüğünüz her şey sizin içindir, onları amacına uygun şekilde kırmadan, dökmeden, koruyarak kullanmanızı istiyorum” diye seslendi.

  YYÜ'de 13'üncüsü düzenlenen bahar şenlikleri için rektörlük binasının önünde tören düzenlendi.

  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Prof. Dr. Hasan Ceylan, bahar şenliklerinin öğrencilerin bir yıl boyunca yoğun çalışmaları sonrasında final sınavlarından önce moral depolamaları, eğlenmeleri ve sınavlara daha iyi motive olmaları amacıyla düzenlendiğini söyledi.

  Prof. Dr. Ceylan, şöyle konuştu:

  “Burada yeterince öğrenci yok ama söylemeyi gerekli görüyorum. Her yıl 1 milyon 700 bin öğrenci sınava başvuruyor ve örgün öğretimde okumaya hak kazanan öğrenci sayısı yaklaşık 200-250 bindir. Yani her 7 öğrencinin hakkını alarak buraya geliyorsunuz, 7 öğrencinin açıkta kalması pahasına bu üniversitede okuyorsunuz. Bunun kıymetini bilmek zorundasınız. Çünkü öteki çocukların sizden farkı yok. Onlar bu işi, bu kısmeti elde edememiş ve onların adına siz gelmişsiniz. O zaman size düşen görev bunun hakkını vermektir. Bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağınızı umuyorum. Tüm idareciler, öğretim üyeleri sizler için çalışıyor. Bu üniversitede gördüğünüz her şey sizin içindir, onları amacına uygun şekilde, kırmadan, dökmeden, koruyarak kullanmanızı istiyorum.”

  Prof. Dr. Ceylan, daha ileri düzeylere ulaşmak ve çağın gerektirdiği insan haline gelmek gerektiğine dikkati çekerek, çağdaş dünyanın geride kalanlara merhamet etmediğini, bu nedenle birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde çok çalışılması gerektiğini ifade etti.

  YYÜ'nün Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1930'lu yıllarda kurulmasının istendiğini anımsatan Ceylan, “Öyleyse bu üniversitenin gerektirdiği gibi bu üniversiteden yetişmeyi hak etmek ve bu üniversitenin adına layık olmak zorundasınız. Buna da inanıyorum ki gelecekte Türkiye'ye yön verecek insanlar buradan çıkacaktır” diye konuştu.

  Konuşmanın ardından, YYÜ Dans Topluluğu, salsa ve halk oyunu gösterisi sundu. Davul, zurna ve kortej eşliğinde Van Gölü sahilindeki şenlik alanına giden öğretim üyeleri ve öğrencilere pilav ve kavurma ikram edildi.

  Törene, Vali Münir Karaloğlu, Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş, Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert de katıldı.

  21 Mayısa kadar sürecek şenlikte Sertab Erener, Ferhat Göçer, Demir Demirkan, Emre Aydın ve Aynur Doğan konser verecek.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı