Gündem Haberleri

  ‘Her şey dahil tatil’ gibi ev hapsi

  Ahmet ERTAN/EDREMİT (Balıkesir), (DHA)
  27.05.2008 - 15:32 | Son Güncelleme:

  Kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'ın, Edremit'in Altınoluk Beldesi'ndeki ‘ev hapsi’, önceki yıllarda yaptığı tatilleri aratmıyor. Bahçede gezip, ziyaretçi kabul edebilen Erbakan, telefonla da istediği kişilerle rahatça görüşebilecek. Hatta savcılıktan izin alması koşuluyla televizyon programlarına dahi katılabilecek.

  İŞTE ERBAKAN'IN CEZASINI ÇEKECEĞİ 'EV'

  Dün saat 17.30 sıralarında Adalet Bakanlığı'ndan gelen bir ekibin, Edremit İlçe Jandarma Komutanlığı'na verdiği evrakın Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edildiği, hapis cezasının infazı için yasal sürecin başladığı belirtildi. Kayıp trilyon davasında 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezasının özel infazı için Altınoluk Beldesi'ndeki yazlığına gelen eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ı jandarma kontrol edecek.

  Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı Erbakan hakkında ‘denetim dosyası’ açarken, Erbakan ev hapsinde pek zorlanmayacak, normal zamanlarda ne yapıyorsa hepsini yapabilecek. Yaşı ve rahatsızlığı nedeniyle genelde evinden çıkmayan Erbakan'ın ev hapsi koşulları herşey dahil tatili aratmayacak. Bahçede gezip, ziyaretçi kabul edebilen Erbakan, telefonla da istediği kişilerle rahatça görüşebilecek. Hatta savcılıktan izin alması koşuluyla televizyon programlarına dahi katılabilecek.

  Erbakan yazlığında normal zamanlarda ne yapıyorsa, yine hepsini yapabilecek, ancak cuma namazı için camiye gitmek istediğinde özel izin alacak. Önceki yıllarda da Altınoluk Beldesi'ndeki yazlığından yalnızca cuma namazlarını kılmak üzere, üç kilometre uzaklıktaki Ayvalıburun Camii'ne gitmek için çıkan Erbakan, izin aldığı taktirde yine camide namaz kılabilecek. Ancak Erbakan'ın ilerleyen yaşı ve rahatsızlığına bağlı alarak tekerlekli sandalye ile hareket ettiği için bu hakkını kullanmak istemeyeceği sanılıyor.

  Yasaklı lider, cezasını çekerken de yazlığına gelen ziyaretçileriyle istediği gibi görüşebilecek. Erbakan, istediği herkese istediği zaman telefonla ulaşabilecek. Telefon kısıtlaması olmadan dilediği kişilerle görüşebilecek. 14 dönümlük yazlığının 4 bir tarafını çevreleyen yemyeşil bahçesine dilediği zaman çıkıp, hava alıp, misafirlerini ağırlayabilecek. Erbakan, konutunda ayrılacak bir bölümde veya bahçesinde ziyaretçileriyle namaz kılabilecek. Dışarıya ancak, “meşru ve kabul edilebilir mazeret” bildirerek, savcılıktan izin alarak çıkabilecek. Hastalık ya da binada zorunlu tamirat olması halinde veya doğal afetler sebebiyle evden dışarı çıktığında da derhal bilgi verilecek.

  Erbakan'ın konutta olup olmadığı, jandarma görevlilerince eve gelinerek veya telefonla aranarak kontrol edilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı