Gündem Haberleri

  'Her şey dahil' sistemi turist sayısını artırdı

  ANTALYA (A.A)
  12.02.2006 - 09:23 | Son Güncelleme:

  Turizmde sıkça eleştiri konusu olan “her şey dahil” fiyat sisteminin, Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısını arttırdığı, peşin ödeme rahatlığından dolayı daha çok kalabalık ailelerin bu sistemi tercih ettikleri belirlendi.

  Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Yüksek Lisans Öğrencisi Fatma Özlem Demir, “Turizm işletmelerinde 'her şey dahil' fiyat sisteminin maliyet ve karlılık üzerine etkilerinin analizi” konulu bir araştırma yaptı.

  Araştırmada, “her şey dahil” fiyat sisteminin uygulanmasından özellikle tur operatörleri, seyahat acenteleri ve otel işletmelerinin memnun olduğu ortaya çıktı. Sistemle, turistin, işletmeye girmeden tüm ekstralar da dahil ödemelerini peşin olarak yaptığı belirtilerek, böylece otel işletmesinin maliyetlerini nerede ve nasıl dizginleyeceğini belirleyerek, işletmeye hareket kolaylığı sağladığı kaydedildi.

  Araştırmada, bu sistemle, günlük tüketimlerin kontrol altına alınabildiği, maliyetlerin aşıldığı zaman ise daha sonra gerekli önlemler alınarak maliyet dengeleri sağlanabildiği belirtildi. Böylece, maliyetlerde gerçekleştirilebilen hareketlerle işletme, misafirden peşin olarak alınan ücretten yüzde kaçına sahip olmak isterse o kadarına sahip olabileceği ifade edildi.

  "KALABALIK AİLELERİN TERCİHİ”

  “Her şey dahil” sisteminin misafirler açısından da çekici geldiği belirlenen araştırmaya göre, özellikle kalabalık ailelerin peşin ödeme rahatlığından dolayı bu sistemi tercih ettikleri belirlendi. Günlük harcamaları takip etme zorunluluğunun olmaması ve istenildiği kadar tüketim yapabilme kolaylığının sistemin cazibesini arttırdığı kaydedildi.
  Araştırmada, aynı özellikte olmakla birlikte, “her şey dahil” ve ”yarım pansiyon” sistemi uygulayan, fakat farklı fiyat sistemleri olan iki işletme de karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucu elde edilen verilere göre de “her şey dahil” fiyat sistemini uygulayan işletmenin karlılık oranının daha yüksek olduğu saptandı. İki sistem arasındaki en önemli farkın, planlanan yıllık geceleme sayıları olduğu kaydedilirken, “her şey dahil” fiyat sistemi ile çalışan işletmeye olan talebin daha fazla olduğu belirlendi.

  ESNAF MEMNUN DEĞİL

  Araştırmanın analiz bölümünde, her ne kadar bu sistemin daha karlı bir uygulama biçimi olduğu ortaya çıksa da bu sisteme karşı gelişen tepkilerin giderek arttığına işaret edildi. Araştırmada, bu sistemde daha az personelle daha çok iş yapılması prensibinin ön plana çıktığı, müşterilerin konaklama tesisinden çıkmak istememelerinin yöre esnafının o misafirden elde edebileceği gelirin önüne bir engel oluşturduğuna dikkat çekildi ve esnafın bu sistemden memnun olmadıkları ifade edildi.

  Araştırmada, sistemin uygulama biçimi açısından işletmeden işletmeye farklılık göstermesi, herhangi bir standardının olmaması, verilen hizmetin ve kalitenin de o doğrultuda farklılaşmasına ve ileri aşamada farklı hizmet ve kalite anlayışından dolayı bu sistemden misafirlerin memnun kalmamasına neden olabileceği kaydedildi.
  Araştırmanın sonuç bölümünde, kısa vadede karlı olarak görünen bu sistemin, yanlış uygulamalar nedeniyle müşteri memnuniyetsizliğine neden olabileceği ve uzun vadede tekrar gelebilecek müşteri potansiyelini azaltabileceği uyarısına da yer verildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı