Gündem Haberleri

  Her şey daha ‘saydam’ olacak

  Ayşe AYDIN
  12.01.2002 - 14:47 | Son Güncelleme:

  AB Bakanlar Konseyi ve Parlamentosu işverenlerin çalışanlara karşı daha saydam olmalarını zorunlu hale getiren bir karar almaya hazırlanıyor. Ocak ayı içinde oylanacak yönergeye göre şirketler çıkarlarını zedelemeyecek şekilde şirketle ilgili her türlü bilgiden çalışanlarını haberdar edecekler. İşten çıkarmalar ve yeniden yapılanma kararı bu gelişmelerin başında geliyor.

  Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu işverenlerin çalışanlara yönelik daha saydam politikalar izlemesi amacıyla 'Bilgilendirme ve Danışma' yönergesi hazırladı.

  AB'yi böyle bir yönerge hazırlamaya iten nedenlerin başında 1998'de Renault'un ve geçtiğimiz yıl Marks & Spencer'ın yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde yaptıkları işten çıkarmalar geliyor.

  İki şirketin binlerce çalışanını bir anda işten çıkarmaları bölgede sosyal ve psikolojik çöküntü yarattı ve bu durum ekonomik tabloları olumsuz yönde etkiledi. Renault yetkilileri bu eleştirinin ardından ellerinden bir şey gelmediğini, yapılan çalışmaların mevzuatlara bağlanmasıyla bu durumun önüne geçilebileceğini belirttiler.

  Ocak ayı içinde onaylanması beklenen yönerge, şirket yönetimleri tarafından uygulanan gizlilik poltikalarına da bazı kısıtlamalar getiriyor. Buna göre çalışanlar olumlu ya da olumsuz kendilerini ilgilendiren her konuda şirketlerden bilgi talebinde bulunabilecekler.

  Bilgi talebi reddedilen çalışanlar AB'ye başvurarak haklarını koruyabilecekler. Şirketler istenen bilgileri verdikleri taktirde rakiplerine karşı çıkarlarının zedeleneceğini kanıtlayamazlarsa ceza alacaklar. Komisyon bu cezaları 'caydırıcı' ve 'orantılı' cezalar olarak tanımlıyor. Cezalar onaylamanın ardından açıklanacak.

  Yönerge 50'den fazla çalışanı olan şirketleri kapsıyor. Onaylamanın ardından ülkelerin kanunlarını bu yönergeye göre ayarlamalrı için üç yıl süre verilecek.

  İngilitere ve İrlanda işveren ve işçilere yönelik olan bu tür uygulamlarda, Fransa, Almanya ve İsveç gibi ülkelere göre bir parça geride kalıyorlar. Komisyon, yasalarında bazı açıklar bulunan bu iki ülkeye yasalarını değiştirmeleri için daha uzun süre tanıdı. Buna göre İngiltere ve İrlanda'daki şirketlerden 100 ve daha fazla çalışanı olanlara beş, 50 çalışanı olanlara ise altı yıl süre verdi.

  Yönerge nedir? AB tarafından oluşturulan bütçe, dış ilişkiler, tarım ve çevre politikası gibi konularla ilgili uygulamalar AB Komisyonu ve Parlamentosu tarafından şekillendiriliyor. Yönerge, komisyon tarafından hazırlanan ve parlamentonun onaylaması için sunulan kurallar zinciri anlamına geliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı