Gündem Haberleri

  Her şey çok güzel olacak

  Hürriyet Haber
  30.12.2001 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Ecevit, yeni yıl nedeniyle yayınladığı mesajda, 2002 yılında ekonomide canlanma, sosyal adalette gelişme sağlanacağına inandığını belirtti.

  Başbakan Bülent Ecevit, 2001 yılının, hem Türkiye, hem de bütün dünya için ekonomi açısından zor bir yıl olduğunu belirterek, "2002`de ekonomiye kazandırılacak canlılık, her alanda sosyal adaletin de gelişmesine yol açacaktır" dedi.

  KIVRIKOĞLU: YENİ YILA UMUTLA BAŞLIYORUZ
  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, zorlu bir yılı geride bırakırken, yeni bir yıla umutla başladıklarını belirtti. Orgeneral Kıvrıkoğlu, yayınladığı mesajla, Türk Silahlı Kuvvetleri`nin (TSK) yeni yılını kutladı.

  Bugün, zorlu bir yılı geride bırakırken, yeni bir yıla umutla başladıklarını ifade eden Orgeneral Kıvrıkoğlu, TSK`nın, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da, Türkiye`nin güvenliğine, anayasal düzenine ve bölünmez bütünlüğüne yönelik her türlü tehdide karşı koruma ve kollama görevini başarıyla yerine getirmiş olmanın huzur ve mutluluğunu yaşadığını vurguladı. Orgeneral Kıvrıkoğlu, şunları kaydetti:

  "TSK, ülkemizde huzurun, bölgemizde ve dünyada barış ve istikrarın tesis ve idamesi için kendisine verilen görevleri büyük bir şevk ve heyecanla, `Yurtta Sulh, Cihanda Sulh` ilkesi ve Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda, yurt içinde ve yurt dışında yerine getirmiştir ve bundan böyle de aynı azim ve heyecanla yerine getirmeye devam edecektir."

  Ecevit, yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayınladı.  Mesajında, 2001 yılının, hem Türkiye, hem de bütün dünya için ekonomi açısından zor bir yıl olduğunu ifade eden Ecevit, gelişmiş ve varlıklı ülkelerin bile ekonomilerinin daralma sürecine girdiğine, işsizliğin yaygınlaştığına işaret etti. Ecevit, 11 Eylül`de ABD`deki terör eylemlerinin, dünya ekonomilerindeki sorunları daha da ağırlaştırdığını kaydetti.

  Hükümetin izlediği tutarlı ve kararlı tutumun, yıl sonuna doğru, Türk ekonomisinde olumlu gelişmelere yol açtığını vurgulayan Ecevit, borsanın yükseldiğini, dövizde düşüş ve istikrarın sağlandığını, enflasyonun gerilemeye, dışsatımın artmaya, üretim ve tüketimin gelişmeye başladığını belirtti.

  Bülent Ecevit, yolsuzluğa karşı mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini, finans çevrelerinde ve uluslararası alanda Türkiye`ye duyulan güvenin arttığını, IMF ve Dünya Bankası`nın, Türkiye`ye ek yardım sağladığını ifade etti. Ecevit, şöyle devam etti:

  "Demokrasi ve insan hakları konusunda aldığımız cesur önlemler, oarada gerçekleştirdiğimiz kapsamlı Anayasa ve yasa değişiklikleri AB ile ilişkilerimizde olumlu gelişmelere yol açtı.     Terörizme karşı demokrasiden ve insan haklarından sapmaksızın izlediğimiz tutum, bütün dünyaya örnek oldu. İslamla demokrasinin, laikliğin ve çağdaşlığın bağdaşabileceğini kanıtlamamız, İslam aleminde olumlu gelişmeler yol açmaya başladı."

  Başbakan Ecevit, 2002 yılın ilk haftalarında ekonomiyi güçlendirici yeni yasaların çıkarılacağını bildirdi. Üretken yatırımların destekleneceğini, kapanan veya üretimi kısılan işletmelerin yeniden canlanması için etkili önlemlerin alınacağını belirten Ecevit, önümüzdeki günlerde, Meclis`ten çıkması beklenen Endüstri Bölgeleri Yasası`nın dış yatırımlara büyük ivme kazandıracağını ifade etti. Doğal kaynakların ve madenciliğin değerlendirileceğini, tarımda atılımlar yapılacağını vurgulayan Ecevit, mesajında şunları kaydetti:

  "İlk örneği Mesudiye`de verilen köykentler bütün ülkede yaygınlaştırılacaktır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu`nun kalkınmasına ve köye dönüşlere hız katılacaktır. 2002`de ekonomiye kazandırılacak canlılık her alanda sosyal adaletin de gelişmesine yol açacaktır. Doğal afet ölçüsüne varan sellerden zarar gören illere gereken yardımlar hızla yapılmaya başlamıştır.

  2002 yılının, ulusumuza, dış ülkelerdeki yurttaşlarımıza, Kıbrıslı kardeşlerimize, özgürlüğe kavuşan Afganistan halkına ve tüm insanlığa hayırlı olmasını, bütün dünyaya esenlik getirmesini ve tüm ülkeler için bir barış yolu olmasını dilerim."


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı