Gündem Haberleri

  Her seçim öncesi yangın

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, her mahalli seçim öncesi ve sonrasında İstanbul'da büyük orman yangını çıkarıldığının belirlendiğini söyledi. ‘‘Seçim döneminde İstanbul hep yakılmış’’ diyen Taranoğlu, yakılan bölgeye baraka bile yapılamayacağını, derhal ağaçlandırılacağını söyledi.

  İstanbul'daki orman yangınları, geçmiş yıllara dönük bir gerçeği de ortaya çıkardı. Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, her mahalli seçim öncesi ve sonrasında, İstanbul'da büyük orman yangınlarının çıkarıldığının belirlendiğini açıkladı. Taranoğlu, ‘‘Seçim dönemlerinde İstanbul hep yakılmış’’ dedi.

  Bakanlığının yangınlara ilişkin hazırladığı istatistik hakkında bilgi veren Taranoğlu, şunları söyledi:

  ‘‘İstanbul'da 250 bin hektar orman alanı var. Bunun 200 hektarı yandı. Bu yangında da rant elde etmek isteyenlerin, gecekondu mafyasının payı olduğuna inanıyoruz. Yaptırdığımız araştırmaya göre, her mahalli seçim öncesi veya hemen sonrasında İstanbul'da çok büyük orman yangınları çıkmış.’’

  Birçok kişinin, geçmişte orman alanlarını yakarak bu arazileri farklı uygulamalarla üzerlerine geçirdiklerini vurgulayan Taranoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Örneğin, 1993 yılında seçimlerden hemen önce 1800 hektar orman yakılmış. 1994 yılında, yani seçimlerin hemen ardından yakılan alan ise 1500 hektar. Daha sonraki yıllara baktığımızda İstanbul'daki orman yangınlarının oranında büyük düşüş oluyor. Örneğin, 1995-96 yıllarında yanan orman alanı 50-60 hektarı geçmiyor. Geçen sene yanan alan ise sadece 16 hektar. Şimdi yakılan bölgelere getirip gecekondu kondururuz, sonra da üzerimize geçiririz sananlar yandı. Zaten yasal olarak orman sınırları belirlenmişti, Bakanlar Kurulu da yanan yerlerin hemen ağaçlandırılması kararını aldı.’’

  Bu arada, büyük üzüntü kaynağı olan İstanbul'daki orman yangınlarını değerlendiren Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı 'TEMA' yayınladığı bir bildirge ile yanan alanlarda yapılacak ağaçlandırma-bitkilendirme uygulamasının takipçisi olduğunu açıkladı. TEMA Platformu Sekreterya Başkanı Prof. Dr. Uçkun Geray tarafından yapılan açıklamada, yangınların nedeninin sabotaj olasılığının ağırlık kazandığı belirtildi. Ormanlara giriş ve çıkışların çok daha çok daha ciddi önlemlerle denetim altına alınması istendi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı